Slovensko bojuje s nezaměstnaností. Na místa důchodců nastoupí absolventi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Slovensko bojuje s nezaměstnaností. Na místa důchodců nastoupí absolventi

Slovensko bojuje s nezaměstnaností. Na místa důchodců nastoupí absolventi
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Vysokou nezaměstnanost na Slovensku chce vláda premiéra Roberta Fica snížit propouštěním pracujících důchodců, které by mohli ve firmách nebo na úřadech nahradit absolventi škol, kteří jsou bez práce. Ministerstvo sociálních věcí oznámilo, že zaměstnavatelům vyjde vstříc a že důchodový věk pracovníka bude důvodem k ukončení pracovního poměru.

Nahrazení vydělávajících penzistů nezaměstnanými by na Slovensku mohlo snížit počet lidí bez práce o několika desítek tisíc. Na slovenských úřadech práce je evidovano zhruba 390 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti dosahuje 14,4 procenta a pohybuje se blízko dlouhodobého maxima.

„Bude na zaměstnavateli, aby si vybral, zda si ponechá důchodce, nebo zaměstná mladého člověka,“ řekl ministr práce Ján Richter k připravovaným úpravám v zákoníku práce. Jde o změnu dosavadního postoje vládní strany Směr-sociální demokracie, která dlouhodobě prosazovala spíše posílení práv zaměstnanců. Dosažení důchodového věku na Slovensku v současnosti není důvodem k ukončení pracovního poměru.

Podle zaměstnavatelských organizací je propuštění pracujících důchodců jedním z léků na stlačení vysoké nezaměstnanosti, která je na Slovensku v porovnání s jinými zeměmi EU jednou z nejvyšších. Vysoký počet lidí bez práce se od propuknutí globální ekonomické krize řadí k největším problémům hospodářství země. Slovenská ekonomika podle ekonomů dokáže vytvářet vyšší počet nových pracovních míst jen v období silného hospodářského růstu, který země naposledy zaznamenala v roce 2008. Tehdy se míra nezaměstnanosti na Slovensku pohybovala kolem osmi procent.

nezaměstnanost mladýchnezaměstnanost mladýchAutor: Eurostat

Pracující důchodci na Slovensku si přivydělávají k penzi, jejíž průměrná výše loni představovala 376 eur (9730 korun) měsíčně a nedosáhla tedy ani polovinu průměrné mzdy v ekonomice. Nevládní institut zaměstnanosti upozornil, že zhruba každý osmý penzista do 65 let má ze zaměstnání vyšší příjem, než je jeho starobní důchod. Richter ovšem upozornil, že mnoho penzistů vykonává slabě placenou práci, o kterou by patrně nebyl zájem.

Opozice zase přišla s návrhem, aby úředníkům v důchodovém věku stát nevyplácel současně penzi a mzdu. Zhruba 20 tisíc státem placených pracujících důchodců by si mělo vybrat, zda budou pobírat plat nebo důchod.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!