Slovinská vláda padla, nedokázala prosadit reformy | E15.cz

Slovinská vláda padla, nedokázala prosadit reformy

Slovinská vláda neustála hlasování o důvěře
Slovinská vláda neustála hlasování o důvěře
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovinská středolevá vláda nepřežila dnešní hlasování o důvěře, které uzavíralo rekonstrukci kabinetu. Země tak je blízko prvních předčasných voleb od vyhlášení nezávislosti. Z 88 přítomných poslanců se za vládu postavilo jen 36.

„Hlasování značně prohloubilo politickou krizi Slovinska. Politická situace je vážná a napjatá a vyžaduje odpovědnou akci od všech politických činitelů,“ prohlásil prezident Danilo Türk.

Vláda premiéra Boruta Pahora ztratila parlamentní většinu v květnu, když ji opustila strana Desus, zastupující zájmy důchodců. Do opozice přešla na protest proti pomalému navyšování důchodů. V červnu vládu opustila strana Zares, která tak reagovala na neúspěch pěti vládních reformních návrhů v referendech.

Řádné volby se měly konat v září 2012. Türk má nyní sedm dní na nominování nového premiérského kandidáta. Pokud ten nezíská důvěru parlamentu do 30 dní, budou vyhlášeny předčasné volby.

Analytici očekávají, že předčasné volby jsou nejpravděpodobnějším vyústěním politické krize. Pravděpodobně se ale neuskuteční dříve než 4. prosince. Průzkumy veřejného mínění favorizují opoziční Slovinskou sociálně demokratickou stranu, kterou neohrozilo ani obvinění jejího šéfa Janeze Jansy z úplatkářství.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video