Sobotka má výběr Tuska za potvrzení významu skupiny V4 | E15.cz

Sobotka má výběr Tuska za potvrzení významu skupiny V4

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí zemí EU, aby jejich jednáním od prosince trvale předsedal Donald Tusk z Polska, je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky úspěchem spolupráce zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a také potvrzením její váhy jako evropského aktéra. Kromě výběru Tuska dnes summit také rozhodl, že evropskou diplomacii povede Federica Mogheriniová z Itálie.

„Vítám, že strategie České republiky byla úspěšná. Prosadil se kandidát, kterého jsme navrhli a podporovali,“ uvedl Sobotka v prohlášení pro média. Od počátku vyjednávání podle něj Praha trvala na tom, aby se na jedné z vysokých pozic objevil zástupce takzvaných nových zemí EU, tedy států ze středu a východu unie.

Sobotka se přitom v minulosti přímo pro polského premiéra jednoznačně nevyjadřoval a hovořil obecně o zájmu, aby jednu z pozic měl východoevropský politik. Na letním unijním summitu naopak připustil podporu Tuskovu krajanovi a polskému ministrovi zahraničí Radoslawu Sikorskému do funkce, kterou nakonec získala Mogheriniová.

Právě kvůli potřebě najít kompromis vyhovující několika hlediskům trval výběr vhodných osob pro „top“ unijní posty řadu měsíců od květnových voleb do Evropského parlamentu. Potřeba bylo vyvážit zájmy nových a starých zemí z východu a západu světadílu či zastoupení zemí ze severu i jihu.

Další funkce jsou už obsazeny

Výsledkem je tedy dnešní rozhodnutí vybrat liberála Tuska z Polska a italskou levicově orientovanou Mogheriniovou. Tusk se dnes stal také hlavou jednání euroskupiny. Další významné unijní funkce už jsou obsazené - budoucím předsedou Evropské komise bude konzervativní lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker a v čele Evropského parlamentu nadále stojí sociální demokrat Martin Schulz z Německa.

Český europoslanec Jan Zahradil z ODS dnes personální rozhodnutí summitu komentoval poznámkou, že ač lze nominaci politika ze střední či východní Evropy uvítat, je Tuskova funkce v zásadě formální a tomu také odpovídá její vliv. Výběr „málo známé“ Mogheriniové zase podle Zahradila ukazuje, že rozhodování o zahraniční politice si v rukou chtějí ponechat členské země EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video