Soud: E-knihy nejsou knihy, nespadají proto do nižší sazby DPH | E15.cz

Soud: E-knihy nejsou knihy, nespadají proto do nižší sazby DPH

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Joe Shlabotnik

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie a Lucembursko prohrály boj o nižší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na elektronické knihy. Soudní dvůr EU totiž rozhodl, že nižší DPH se vztahuje pouze na papírové knihy. Dal tak za pravdu Evropské komisi. Unijní pravidla umožňují členským zemím stanovit nižší sazbu DPH na tištěné knihy. Před dvěma lety EK rozhodla, že nižší daň zavedená Francií a Lucemburskem na elektronické knihy, v případě Francie 5,5 procenta a Lucemburska tři procenta, je nelegální.

Snížená DPH se podle komise nevztahuje na elektronické knihy, protože je to elektronicky poskytnutá služba. Není tedy na seznamu zboží nebo služeb, kterým je dovoleno využít nižší sazbu.

Podle údajů EK většina z 28 členských zemí Evropské unie má stanovenou sazbu DPH v rozmezí od 18 do 25 procent. DPH na papírové knihy se, vyjma tří zemí, pohybuje v rozmezí od nuly do deseti procent. Soudci odmítli argument Francie a Lucemburska, že elektronické knihy by měly být považovány spíše za zboží než službu.

„Soud zjistil, že směrnice o DPH vylučuje možnost, aby se nižší sazba DPH vztahovala na 'elektronicky poskytované služby',“ uvádí se v prohlášení soudu, z něhož cituje agentura Reuters. „Soud zastává názor, že dodávka elektronických knih takovou službou je.“

Podle údajů společnosti Statista se v roce 2013 elektronické knihy na celkovém prodeji knih v Evropě podílely 4,5 procenta. Do roku 2017 má jejich podíl stoupnout na více než pětinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.