Soud v JAR dál váhá s Krejčířovým propuštěním na kauci | E15.cz

Soud v JAR dál váhá s Krejčířovým propuštěním na kauci

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
• 
ZDROJ: ctk/sapa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud v Jihoafrické republice opět odložil rozhodnutí, zda propustí Radovana Krejčíře podezřelého z únosu a pokusu o vraždu na kauci. Další soudní jednání by se mělo uskutečnit v pondělí.

Policie Krejčíře zatkla koncem listopadu a od té doby se konalo již několik soudních stání, v nichž by se mělo rozhodnout o jeho umístění do vazby nebo naopak propuštění na kauci.

Soudce 25. listopadu rozhodl, že Čech nebude kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu čekat na verdikt v cele, ale v nemocničním ošetření.

Obhájci uprchlého Čecha nabízejí za jeho propuštění kauci 50 tisíc randů, zhruba 100 tisíc korun, prokuratura s propuštěním nesouhlasí. Tento týden soud o žádosti o propuštění na kauci jednal už třikrát, k výsledku však dosud nedospěl.

Prohlédněte si záběry od soudu s Radovanem Krejčířem

Kromě Krejčíře je do případu zapleten i jeho údajný blízký spolupracovník Desai Lupondo a dva příslušníci speciální jihoafrické policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane. Všechny státní zástupce viní z červnového únosu bratra drogového kurýra, který měl prý pro Krejčíře dostat do Austrálie zásilku 25 kilogramů pervitinu za 24 milionů randů, přibližně 48 milionů korun. Drogy však do místa určení nedorazily a kurýr zmizel.

Jihoafrická média Krejčíře spojují s řadou zločinů. U soudu mu ale žádný z nich prokuratura neprokázala. Česko, odkud Krejčíř utekl před osmi lety při domovní prohlídce, usiluje o podnikatelovo vydání, jihoafrické úřady ale ve věci dosud nerozhodly. V JAR požádal Krejčíř o azyl, ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video