Souzený podnikatel Torubarov prchl z Ruska. Chce zpět do Česka | E15.cz

Souzený podnikatel Torubarov prchl z Ruska. Chce zpět do Česka

Alexej Torubarov na archivním snímku
Alexej Torubarov na archivním snímku
• 
ZDROJ: Helpaman.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský podnikatel Alexej Torubarov, jehož v květnu za dramatických okolností vydalo Česko do Moskvy, uprchl ze země a hodlá usilovat o azyl v tuzemsku. Muži se prý podařilo dostat do Maďarska, kde jej zadržela policie. Torubarov v Rusku čelí obžalobě z rozsáhlého podvodu, soud však dosud verdikt nevyřkl.

Podnikatel se podle serveru Lidovky.cz dostal z Ruska na Ukrajinu, odkud se snažil pěšky ve sněhu dostat přes hranici s Maďarskem. Nedlouho poté vyčerpaného muže zadržela policie v městečku Barabás na severovýchodě Maďarska.

Nyní může požádat o azyl v této zemi či usilovat o vydání do Česka, kde již o azyl zažádal. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek však na jaře nařídil Torubarovovo vydání do Ruska ještě před ukončením azylového řízení.

Torubarov byl v prosinci 2009 obviněn z podvodu, kterým měl poškodit dva své společníky. Před stíháním se uchýlil do zahraničí, v září roku 2010 po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání Interpolu.

Na dovolenou do Itálie už nedojel

Předloni byl Torubarov na rakousko-českých hranicích zadržen, když jel autem na dovolenou do Itálie. Ruské justiční orgány pak Česko požádaly o Torubarovo vydání a v květnu byl Rus eskortován do volgogradské vazební věznice.

Soud mu již v říjnu dal za pravdu v kauze údajného vydírání, kdy naopak odsoudil dva jeho odpůrce. V případu údajných podvodů mu však hrozí pět až deset let vězení.

Kalouskova cisterna

Torubarovova kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek chtěl dokonce zastavit jeho odlet z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Trestní oznámení, které na Kalouska podal advokát Jiří Vyvadil, policie v září odložila. Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na exministra Blažka.

Nyní se prý Torubarov chce vrátit do Česka. „Doufá, že jeho vydání nebylo systémové selhání, ale selhání jednotlivců. Chtěl by se vrátit, jelikož podle Dublinské dohody je stále žadatelem v Česku. Doufá, že se jeho případem budou zaobírat tak, jak mají. V Česku má ženu a nezletilého syna,“ řekla serveru Lidovky.cz Hana Demeterová z organizace Help a Man, která se případem zabývá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video