Španělská vláda chce Katalánsku překazit všelidové hlasování | E15.cz

Španělská vláda chce Katalánsku překazit všelidové hlasování

Katalánci demonstrovali koncem září za referendum o nezávislosti. Nápis v davu říká "budeme svobodní"
Katalánci demonstrovali koncem září za referendum o nezávislosti. Nápis v davu říká "budeme svobodní"
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Španělská vláda bude usilovat o soudní zákaz všelidového hlasování, které má ukázat, jak velká je touha Katalánců po osamostatnění jejich regionu. Katalánská vláda všelidové hlasování plánuje na 9. listopadu místo původně zamýšleného referenda, které už španělský ústavní soud zakázal.

„Centrální vláda se dopouští zneužívání moci a justice,“ prohlásil krátce po oznámení Madridu šéf katalánské vlády Artur Mas. Madrid podle něj používá ústavní soud k řešení politických sporů, což není posláním tohoto soudu. Mas zdůraznil, že bude dál připravovat všelidové hlasování a hledat i právní cesty k jeho prosazení.

To se Madrid pokusí zablokovat podobně, jak tomu bylo v případě referenda, oznámila španělská vicepremiérka Soraya Sáenzová. Vláda se prý na ústavní soud obrátí ještě dnes.

Regionální vláda v Barceloně chtěla původně vyhlásit plnohodnotné, byť nezávazné referendum. Když ale španělský ústavní soud takový plebiscit prohlásil za nezákonný, rozhodl se šéf katalánské vlády Artur Mas vyhlásit alespoň lidovou „konzultaci“. Ta by prakticky nebyla ničím jiným, než rozsáhlým průzkumem veřejného mínění, které by organizačně zajišťovali dobrovolníci.

Španělská vláda považuje jakékoli podobné hlasování za protiústavní, protože by umožnilo části španělských občanů rozhodovat o záležitosti, která se týká celé země. Španělský premiér Mariano Rajoy tento týden katalánskou „konzultaci“ označil za „pseudohlasování“. Není ale jasné, jak by Madrid hlasování zabránil, pokud ho katalánští předáci navzdory všemu uspořádají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.