Spojené státy a Evropská unie udělaly kroky ke zrušení sankcí proti Íránu | E15.cz

Spojené státy a Evropská unie udělaly kroky ke zrušení sankcí proti Íránu

Íránská metropole Teherán
Íránská metropole Teherán
• 
ZDROJ: Matthias Blume via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy a Evropská unie dnes oznámily zásadní kroky ke zrušení ekonomických sankcí proti Íránu. Zrušení sankcí je zatím podmíněné a vstoupí v platnost až po oficiálním ověření, že Teherán omezil svůj jaderný program, což může trvat ještě měsíce. Írán 14. července uzavřel s šesticí světových mocností dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení sankcí.

Americký prezident Barack Obama nařídil ministerstvům zahraničí, financí, obchodu a energetiky, aby uskutečnila všechny kroky, jimiž USA splní své závazky ze smlouvy týkající se sankcí. Několik činitelů Obamovy vlády agentuře Reuters sdělilo, že ke skutečnému naplnění dohody dojde nejdříve za dva měsíce.

Evropská unie přijala právní kroky, které otevírají cestu ke zrušení sankcí, pokud Teherán splní podmínky smlouvy s mocnostmi. Oznámila to dnes šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ve společném prohlášení se svým íránským partnerem Džavádem Zarífem.

Harmonogram zrušení sankcí

Dnešek je ve smlouvě mezi Íránem, USA, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou stanoven jako „den přijetí“, protože uběhlo 90 dní ode dne, kdy Rada bezpečnosti tuto dohodu potvrdila. Sankce mají být definitivně zrušeny v „den verifikace“, kdy Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ověří proces plnění všech podmínek dohody.

Írán dnes MAAE ve Vídni sdělil, že hodlá naplnit své závazky a umožní inspektorům agentury větší přístup do svých jaderných zařízení. Obama dnešek označil za „významný milník k tomu, aby Írán nemohl získat jaderné zbraně a aby jeho jaderný program byl do budoucna výlučně mírový“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video