Start raketoplánu Atlantis ohrožuje počasí | E15.cz

Start raketoplánu Atlantis ohrožuje počasí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánovaný start raketoplánu Atlantis ohrožuje počasí. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je šedesátiprocentní možnost, že déšť či bouře odloží závěrečný let posledního raketoplánu, jehož vypuštění bylo stanoveno na pátek v 11:26 místního času (17:26 SELČ).

Odpočítávání před startem Atlantisu na jeho poslední cestu do vesmíru začne dnes ve 13:00 místního času (19:00 SELČ). Čtyřčlenná posádka, která má před sebou dvanáctidenní misí, přijela do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v pondělí.

Očekává se, že historickému startu Atlantisu bude na Floridě přihlížet kolem milionu lidí. Raketoplán má dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zásoby na celý rok.

Závěrečný let Atlantisu zároveň uzavře třicetiletou historii programu letů raketoplánů. K ukončení provozu těchto vesmírných plavidel vedly NASA zejména vysoké finanční náklady.

Po ukončení letů raketoplánů chce NASA k cestám do vesmíru využívat raketu Ares a kosmickou loď Orion. Ty by ale měla mít k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k ISS závislá na ruských raketách Sojuz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video