Stropnický: Zásah NATO na Krymu nepřipadá v úvahu | E15.cz

Stropnický: Zásah NATO na Krymu nepřipadá v úvahu

Martin Stropnický
Martin Stropnický
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případný zásah Severoatlantické aliance na ukrajinském Krymu nepřipadá podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v úvahu. Stropnický navíc soudí, že neúspěchem skončí monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jež se zatím na poloostrov ani nedostala. Stropnický se v dnešní Partii televize Prima vyslovil pro diplomatické řešení krymské krize.

Nikdo si podle Stropnického nemůže myslet, by zásah NATO na Krymu mohl něco vyřešit. Ministr připomněl, že Ukrajina není členským státem, záležitost by musela projednat Rada bezpečnosti OSN, jejíž členem je i Rusko. „Žádné hurá akce nepřicházejí v úvahu,“ řekl Stropnický. Nemyslí si ani, že by bylo správné demonstrovat před Ruskem vojenskou sílu.

Prostor pro sankce Západu vůči Rusku není kvůli ekonomické provázanosti podle něho nějak široký, diplomatická cesta řešení krize ale není „úplně bezzubá“. „Diplomatický tlak lze stupňovat,“ řekl bez bližších podrobností Stropnický.

Členy monitorovací mise OBSE zatím na Krym nevpustily proruské hlídky. „Rozhodně bych nedoporučoval, aby se členové mise snažili dostat na Krym za každou cenu,“ uvedl Stropnický, podle kterého je důležité, aby se vrátili v pořádku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video