Studie: Ratingové agentury prohlubují zadlužení eurozóny | E15.cz

Studie: Ratingové agentury prohlubují zadlužení eurozóny

Moody's
Moody's
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prudké snižování úvěrového hodnocení evropských zemí ratingovými agenturami po příchodu dluhové krize vedlo k růstu zadluženosti eurozóny. Vyplývá to ze studie ekonomů univerzity ve Švýcarském St. Gallenu.

„Řada zemí eurozóny byla hodnocena jiným způsobem než před finanční krizí,“ řekl agentuře Reuters jeden z autorů studie, profesor ekonomie Manfred Gärtner. Portugalsko, Irsko a Řecko, tedy země, jež byly nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc, byly podle studie ohodnoceny v průměru o více než dva stupně nižším ratingem, než by získaly podle původních standartů.

Gärtner upozornil, že například Irsku by byl podle dřívějších standardů rating kvůli rozpočtovému deficitu a dluhovým problémům snížen o 1,5 stupně. „Ve skutečnosti činilo zhoršení sedm stupňů. Takovéto snížení ratingu by dostalo do hlubokých problémů každou zemi,“ dodal. Španělsko přišlo o tři stupně, dříve by ale za stejných okolností ztratilo jen půl stupně.

Studie uvádí, že země s ratingem A nebo horším jsou v extrémním nebezpečí. „Dokonce nepatrná záporná změna úrokové sazby či ratingu může tyto země dostat do víru insolvence,“ uvádí dokument. Ohroženy jsou i země se špičkovým ratingem AAA, pokud jejich hodnocení klesne o čtyři stupně.

Vlády by se podle autorů studie měly podrobněji zabývat situací na dluhopisových trzích a pozorně prozkoumat „motivace, závislosti a konflikty zájmů u klíčových hráčů na těchto trzích“.

Ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's výsledky této studie odmítly. Podle S&P má studie „zásadní chyby“ v metodologii i v závěrech. „Jak jsme během historie eura viděli, ratingy jsou pouze jedním z mnoha faktorů ovlivňujících chování trhu,“ upozornila S&P. „Ratingy zemí ke krizi nepřispěly,“ dodala Moody's.

Německý ministr financí v rozhovoru pro list Welt am Sonntag uvedl, že ratingové agentury už pro trhy nejsou příliš důležité. Reagoval tak na nedávné rozhodnutí agentury Moody's zhoršit výhled ratingu pro Německo.

„Ne, před dovolenou mě to nijak nerozházelo,“ řekl Schäuble, když se ho týdeník ptal na to, jak poslední rozhodnutí agentury Moody's nese. Negativní výhled ratingu podle ministra nijak neovlivní výši úroků, i když toto ohodnocení Německa považuje za chybné. „Obecně se dá říci, že ratingové agentury už nejsou pro finanční trhy tak důležité, což se také v posledních dnech ukázalo,“ konstatoval Schäuble.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.