Švédsko kvůli migrantům rozšiřuje hraniční kontroly | E15.cz

Švédsko kvůli migrantům rozšiřuje hraniční kontroly

Švédsko kvůli migrantům rozšiřuje hraniční kontroly
Hranice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Švédský parlament dnes schválil zákon umožňující provádět pohraniční kontroly totožnosti ve všech dopravních prostředcích. Dosud mohla švédská policie kontroly provádět jen ve vlakových spojích mezi dánskou metropolí Kodaň a jihošvédským Malmö. Opatření je podle agentury AFP v souladu se snahou švédské vlády omezit příliv migrantů.

Novela zákona se vztahuje na všechny dopravní prostředky, tedy autobusy, vlaky a lodě směřující do Švédska z jiných zemí, zejména pak z Německa a Dánska. V platnost má vstoupit 21. prosince a má platit tři roky.

Podle švédského imigračního úřadu přijala desetimilionová země od ledna do listopadu téměř 150 tisíc žadatelů o azyl, což ze Švédska činí jednu z hlavních migračních destinací v Evropské unii. Švédsko, které letos očekávalo až 190 tisíc žadatelů o azyl, už má potíže s ubytováním běženců.

Pasové kontroly

Švédský premiér Stefan Löfven na konci listopadu oznámil, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Od obnovení pasových kontrol na hranici u Malmö v polovině listopadu počet běženců přicházejících do Švédska klesl o 30 procent.

V reakci na kontroly ve Švédsku zvažuje Dánsko obnovení kontrol na své hranici s Německem. Rozhodnutí o tom by dánská vláda měla přijmout na začátku ledna.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!