Švédský premiér odvolal březnové předčasné volby | E15.cz

Švédský premiér odvolal březnové předčasné volby

Stefan Löfven
Stefan Löfven
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předčasné parlamentní volby se ve Švédsku díky dohodě vlády s opozicí konat nebudou. Oznámil to premiér Stefan Löfven, který na 22. března vypsal mimořádné volby poté, co počátkem prosince poslanci neschválili vládní návrh rozpočtu na příští rok.

Sobotní rozhodnutí umožnila dohoda menšinového kabinetu se čtyřmi opozičními stranami, která zažehnala vnitropolitickou krizi. „S dohodou, které jsme dosáhli a která umožňuje menšinové vládě vládnout, kabinet nebude organizovat předčasné volby,“ prohlásil podle agentury AFP Löfven.

Na dohodě s premiérovými sociálními demokraty a s jejich koaliční stranou Zelených se podílejí opoziční liberálové, křesťanští demokraté, Strana středu a Umírněná koaliční strana. Premiér Löfven ohlásil předčasné parlamentní volby 3. prosince, když parlament odmítl schválit jeho návrh rozpočtu. Většina poslanců podpořila protinávrh opoziční Umírněné koaliční strany: hlasovalo pro něj 182 zákonodárců, zatímco vládní návrh podpořilo jen 153 poslanců.

Návrh podpořila i krajní pravice

Variantní návrh rozpočtu podpořili i lavírující krajně pravicoví Švédští demokraté, kteří jsou po zářijových volbách třetí nejsilnější stranou v parlamentu. Odmítají údajně příliš benevolentní švédskou imigrační politiku.

Löfven na dnešní dopolední tiskové konferenci upřesnil, že výměnou za závazek opozičních stran při následujícím hlasování nezablokovat vládní návrh rozpočtu, slíbil zajistit podporu případnému menšinovému kabinetu nyní opozičních sil, jestliže uspějí při následujících volbách v roce 2018.

Nynější menšinová vláda levého středu je u moci od letošního 3. října. Opozice kabinet kritizuje mimo jiné za údajně příliš liberální přistěhovaleckou politiku. Předčasné parlamentní volby se v politicky stabilním Švédsku konaly naposledy v roce 1958.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.