Švédští radikálové posílili, levice bude těžko sestavovat vládu | E15.cz

Švédští radikálové posílili, levice bude těžko sestavovat vládu

Švédští radikálové posílili, levice bude těžko sestavovat vládu
Důvod k oslavě mají po volbách především radikální Švédští demokraté
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Anders Wiklund

ČTK

Opoziční Švédská sociálnědemokratická strana vyhrála nedělní parlamentní volby, poznamenané vzestupem krajní pravice. Premiér Fredrik Reinfeldt už uznal porážku a ohlásil, že podá demisi.

„Švédský lid rozhodl. V důsledku zítra (v pondělí) podám demisi,“ řekl svým stoupencům premiér, který stál v čele středopravé vlády od roku 2006. Reinfeldt také oznámil, že odstoupí z čela své konzervativní Umírněné koaliční strany, která získala jen necelou čtvrtinu hlasů, oproti 30 procentům před čtyřmi lety.

Po sečtení téměř 99 procent hlasů vedou sociální demokraté s 31,2 procenty hlasů, což znamená, že vůdce strany Stefan Löfven bude pravděpodobně pověřen sestavením nové vlády.

Extremisté se hlásí o místo ve vládě

Jeho misi však zřejmě zkomplikuje pozoruhodný vzestup radikálně pravicových Švédských demokratů. Ti se podle agentury AFP stávají třetí nejsilnější švédskou politickou stranou se ziskem přibližně 13 procent hlasů, zatímco v minulých volbách před čtyřmi lety dostali 5,7 procenta.

„Jsme teď pány hry. Je zjevné, že ostatní (strany) na nás od nynějška budou muset brát zřetel. Je třeba vládnout zemi a to bude těžké, pokud nebudou ochotni s námi mluvit,“ prohlásil vůdce této protipřistěhovalecké strany Jimmie Åkesson (35).

Sedm ostatních parlamentních stran až dosud vylučovalo jednání se Švédskými demokraty, kteří by podle projekce veřejnoprávní televize SVT měli v parlamentu posílit z 20 na 47 poslanců.

Budoucímu premiérovi chybí 15 poslanců

Koalice sociálních demokratů se Zelenými a Levicovou stranou by měla získat 160 mandátů, zatímco čtyři středopravé strany 142. K dosažení parlamentní většiny je zapotřebí nejméně 175 mandátů. Levicová Feministická iniciativa se ziskem 3,1 procenta hlasů zůstala pod čtyřprocentním prahem, jehož překonání je podmínkou pro vstup do parlamentu.

Löfven jako pravděpodobně nový vůdce země bude moci opřít o dobrý stav ekonomiky a veřejných financí, ale čekají jej složitá jednání o sestavení vlády. Další výzvu představuje i nespokojenost mnoha Švédů s velkorysou přistěhovaleckou politikou, z niž zřejmě pramení úspěch krajní pravice.

Löfven před svými přívrženci již ohlásil, že je připraven pustit se do sestavování nové vlády a že koaliční rozhovory zahájí se Zelenými. Nabídl rovněž nataženou ruku „ostatním demokratickým stranám“, které by byly ochotné s ním spolupracovat, s výjimkou Švédských demokratů. Vyjednávání s krajní pravicí vyloučil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!