Svět může změny klimatu zastavit, musí ale jednat rychle | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Svět může změny klimatu zastavit, musí ale jednat rychle

Svět může změny klimatu zastavit, musí ale jednat rychle
Země, složený satelitní snímek NASA
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře jsou v současnosti nejvyšší za posledních 800 tisíc let a boj proti prokazatelným změnám klimatu způsobeným do značné míry lidskou činností bude možná vyžadovat snížení emisí skleníkových plynů až na nulu. Píše se to v nové zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), kterou v neděli v Kodani zveřejnili zástupci Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Závěry zprávy jsou podle zástupců UNEP alarmující, ale zároveň dávají světu naději, protože stále existuje reálná možnost oteplování planety zastavit. „Máme ještě čas, ale je ho velmi málo,“ uvedl šéf IPCC Rádžendra Pačaurí.

Nově zveřejněný souhrnný 40stránkový dokument obsahuje závěry tří předchozích dílčích zpráv, které už byly publikovány dříve. To, k čemu vědci dospěli, proto není žádným překvapením. Dokument znovu a velmi naléhavě formuluje přesvědčení, že skleníkové plyny pocházející ze spalování fosilních paliv a odlesňování jsou hlavními příčinami oteplování, které vědci pozorují od poloviny minulého století. Pokud chce svět toto oteplování zmírnit či zastavit, musejí emise skleníkových plynů postupně klesat až na nulu.

Máme ještě čas, ale je ho velmi málo

Podle IPCC by do roku 2050 měla většina vyráběné elektřiny pocházet z nízkoemisních zdrojů a do konce století by se měla „téměř úplně“ přestat používat fosilní paliva.

Představitelé panelu připouštějí, že vládám nemohou nic nařizovat. Je prý ale nad slunce jasné, že konec fosilních paliv je nutný, pokud nemá globální oteplování překročit dva stupně Celsia. To je přitom hodnota, kterou státy stanovily jako mezní, aby svět nepocítil nejhorší dopady změn klimatu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!