Světová finanční krize se nevrátí, uklidňuje eurokomisař Moscovici | E15.cz

Světová finanční krize se nevrátí, uklidňuje eurokomisař Moscovici

Pierre Moscovici
Pierre Moscovici
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Parti socialiste via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici neočekává, že se vrátí světová finanční krize, i když na světových trzích v prvních týdnech roku panuje chaos, způsobený zejména vytrvalým propadem cen ropy a zpomalováním růstu čínské ekonomiky. Moscovici to řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Eurokomisař v rozhovoru s Reuters Television rovněž uvedl, že centrální banky mají stále v zásobě opatření na podporu růstu světové ekonomiky. Dodal, že navzdory zpomalování čínské ekonomiky a propadu akcií neočekává v hospodářském výhledu eurozóny žádné výraznější změny.

Evropská komise loni v listopadu předpověděla, že hospodářský růst eurozóny v letošním roce zrychlí na 1,8 procenta z loňských 1,6 procenta. Aktualizovaný výhled zveřejní komise začátkem příštího měsíce.

„Neočekávám v naší prognóze žádnou velkou změnu,“ uvedl Moscovici. Připustil však existenci hospodářských rizik spojených s možným rozpadem schengenského prostoru v důsledku uprchlické krize a s hlasováním Británie o vystoupení z Evropské unie.

Eurozóna poroste rychleji než svět

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Odhad letošního růstu v samotné eurozóně ale zvýšil, a to o 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Soukromá spotřeba podporovaná levnou ropu a nízkými úrokovými sazbami podle MMF v eurozóně kompenzuje zhoršující se výsledky zahraničního obchodu, které jsou důsledkem zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld v úterý upozornil, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná. Akciové trhy v Asii a v Evropě dnes ale opět zamířily prudce dolů.

Omezené dopady

„Nemyslím si, že se vrací finanční krize. Nemáme pocit, že čelíme kolapsu světové ekonomiky,“ prohlásil Moscovici. „Panují zde obavy a my je musíme brát v úvahu. Tyká se to zejména Číny, která prochází obtížnou a nejistou transformací,“ dodal.

Dopady vývoje v Číně na globální hospodářský růst však podle Moscoviciho budou jen omezené. „Ještě omezenější bude podle mého názoru dopad na růst v Evropě, který je na tomto vývoji méně závislý,“ uvedl eurokomisař.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video