Světové ceny potravin v listopadu dál mírně klesly | E15.cz

Světové ceny potravin v listopadu dál mírně klesly

Ceny potravin by podle Světové banky mohly opět uvrhnout do chudoby miliony lidí
Ceny potravin by podle Světové banky mohly opět uvrhnout do chudoby miliony lidí
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny potravinářských komodit minulý měsíc díky zlevnění cukru celkově mírně klesly a jsou asi deset procent pod maximy z počátku roku. Sdělila to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Pro letošní rok FAO nadále předpovídá rekordní produkci obilovin.

Index cen potravin FAO klesl za listopad o bod na 215 bodů. Index měří měsíční pohyby cen obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru.

V únoru index vystoupil na rekordní maximum 238 bodů, což vyvolalo obavy z růstu světové inflace a vzniku další potravinové krize, která zasáhla rozvojový svět už v roce 2008. Na jaře se však ceny stabilizovaly a od té doby postupně klesají.

FAO dnes snížila odhad produkce obilovin v letošním roce proti listopadové předpovědi o dva miliony tun na 2,323 miliardy tun. Po loňském výpadku, který vedl prudkému růstu cen, to bude podle organizace stále nejvyšší sklizeň v historii. Odhad světových zásob obilovin na konci sezony 2012 FAO vzhledem ke slabšímu vývoji poptávky zvýšila o pět milionů tun na 511 milionů tun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video