Svoboda a Solidarita živoří, předhání ji nová liberální strana | E15.cz

Svoboda a Solidarita živoří, předhání ji nová liberální strana

Svoboda a Solidarita živoří, předhání ji nová liberální strana
Richard Sulík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

Pavla Palaščáková

Šéf slovenských liberálů Richard Sulík má stále více problémů. Poté, co minulý týden šéf parlamentu Pavol Paška zrušil poslanecký klub Svobody a Solidarity (SaS), ukazuje aktuální průzkum, že by se strana vůbec nedostala do Národní rady.

SaS vznikla v roce 2009 a byla součástí vlády Ivety Radičové. V loňských předčasných volbách obdržela necelých šest procent hlasů a obsadila tak jedenáct poslaneckých křesel. Pokud by se hlasování konalo nyní, dokázala by sesbírat jen 2,6 procenta hlasů, vyplývá z šetření agentury MVK.

Strana si chce s hodnocením situace počkat na další průzkumy. „O výsledcích agentury MVK se hovořilo pár dní v kuloárech, takže po jejich zveřejnění jsme už nebyli překvapení,“ uvedli představitelé uskupení s tím, že je potřeba mít na zřeteli, kdo byl zadavatelem šetření a kdo ho zaplatil. „Hlavně proto, že klíčovým spolupracovníkem agentury MVK je jeden z odpadlíků od SaS,“ zdůrazňují ve stanovisku.

Problémy ve straně se vyhrotily po březnovém sjezdu. Na něm ekonom Sulík poměrně těsně obhájil post předsedy před Jozefem Kollárem. Ze strany pak vystoupily desítky lidí, často si stěžovali na autokratický styl řízení SaS.

V parlamentním klubu strany zůstalo jen šest členů, což vedlo k jeho rozpuštění. „Pokračujeme dále v činnosti, budeme voliče přesvědčovat, že jsme jediná skutečná opozice vůči Smeru,“ zdůraznil v této souvislosti Sulík.

Preference jeho strany ale podle zmíněného průzkumu už předstihla nová, konkurenční Liberální dohoda, založená odpadlíky. Měla v něm o tři desetiny procenta víc než SaS.

Richard Sulík: Pravicový volič je inteligentnější

Richard Sulík: Euroval, to je hašení ohně ventilátorem

Richard Sulík: Bereme voliče Ficovi a posilujeme pravici

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!