Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství

Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství
Švýcarské město Chur
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Volkmar Rudolf - Wikimedia Commons

ČTK

Švýcarsko stáhne svou žádost o členství v Evropské unii, kterou podalo před 24 lety. Podle deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) o tom dnes rozhodla Stavovská rada, která zastupuje jednotlivé švýcarské kantony. Už dříve vyjádřila souhlas s tímto krokem i přímo volená komora parlamentu - Národní rada.

Švýcarsko podalo žádost o vstup do tehdejšího Evropského společenství 20. května 1992, nikdy se ale do evropského bloku nezapojilo. Místo toho uzavřelo s EU bilaterální smlouvu, která mu umožňuje podílet se na evropském vnitřním trhu.

Reflex

Stáhnout žádost o členství navrhla národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která je na celostátní úrovni v opozici. Vláda se však podle NZZ proti návrhu nebránila, protože ho nepovažovala za škodlivý, ačkoli podle ní nebude mít ani žádný přínos.

Švýcarsko začne omezovat imigraci z EU, výtkami Bruselu se řídit nebude

Švýcarští politici už dlouho pohlíželi na žádost o členství jako o bezpředmětný dokument, který v současnosti nemá žádný politický význam. Podle německého serveru Spiegel Online ale rozhodnutí stáhnout žádost může působit jako symbolický signál v okamžiku, kdy vrcholí debata o vystoupení Británie z EU. Britští voliči budou mezi setrváním v unii a jejím opuštěním rozhodovat v referendu 23. června, síly obou táborů jsou dost vyrovnané.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!