Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Švýcarsko do EU nevstoupí. Po 24 letech stahuje svoji žádost o členství

ČTK

Švýcarsko stáhne svou žádost o členství v Evropské unii, kterou podalo před 24 lety. Podle deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) o tom dnes rozhodla Stavovská rada, která zastupuje jednotlivé švýcarské kantony. Už dříve vyjádřila souhlas s tímto krokem i přímo volená komora parlamentu - Národní rada.

Švýcarsko podalo žádost o vstup do tehdejšího Evropského společenství 20. května 1992, nikdy se ale do evropského bloku nezapojilo. Místo toho uzavřelo s EU bilaterální smlouvu, která mu umožňuje podílet se na evropském vnitřním trhu.

Stáhnout žádost o členství navrhla národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která je na celostátní úrovni v opozici. Vláda se však podle NZZ proti návrhu nebránila, protože ho nepovažovala za škodlivý, ačkoli podle ní nebude mít ani žádný přínos.

Finsko má novou premiérku. Marinová je nejmladší šéfkou vlády na světě

Švýcarští politici už dlouho pohlíželi na žádost o členství jako o bezpředmětný dokument, který v současnosti nemá žádný politický význam. Podle německého serveru Spiegel Online ale rozhodnutí stáhnout žádost může působit jako symbolický signál v okamžiku, kdy vrcholí debata o vystoupení Británie z EU. Britští voliči budou mezi setrváním v unii a jejím opuštěním rozhodovat v referendu 23. června, síly obou táborů jsou dost vyrovnané.

Brexit přehledně: Dvoje předčasné volby, dva ministerští předsedové a dva odklady
Trest za doping: ruská reprezentace nesmí čtyři roky na olympiády ani mistrovství světa
Další protest proti Babišovi. Na Václavské náměstí přišlo 80 tisíc lidí, tvrdí Milion chvilek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!