Finsko má novou premiérku. Marinová je nejmladší šéfkou vlády na světě | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Finsko má novou premiérku. Marinová je nejmladší šéfkou vlády na světě

ČTK

Novou předsedkyní finské vlády bude sociálnědemokratická politička Sanna Marinová, která v úřadu vystřídá dosavadního premiéra Anttiho Rinneho, jenž minulý týden podal demisi. Její nominaci schválil finský parlament. Marinová se tak ve 34 letech stane aktuálně nejmladším člověkem v premiérské funkci na světě.

Sociálnědemokratická strana Finska zvolila Marinovou svou kandidátkou na premiérku o víkendu. V úterý její nominaci ve 200členném parlamentu podpořilo 99 poslanců, 70 zákonodárců bylo proti a třicítka poslanců se hlasování nezúčastnila, informovala agentura Reuters.

Rinne odstoupil z premiérské funkce minulé úterý. Jeho vláda se předtím dostala pod zvýšený tlak v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví. Postup sociálních demokratů při řešení tohoto problému kritizoval jejich koaliční partner, liberální strana Finský střed. Ta rovněž uvedla, že v premiéra ztratila důvěru.

Finsko má mít nejmladší premiérku světa. Vládní koalici vede pět žen

Všech pět stran, které do nynějška tvořily vládní koalici, se nicméně po demisi Rinneho dohodlo, že budou pokračovat v prosazování společného programu. Zajímavostí je, že čtyři strany, které kromě sociálních demokratů budou v koalici spolupracovat, vedou převážně mladé ženy: Li Anderssonová (32) z Levicového svazu, Maria Ohisalová (34) ze Zeleného svazu, Anna-Maja Henrikssonová (55) ze Švédské lidové strany a Katri Kulmnuniová (32) z Finského středu.

"Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát, kým bude chtít, a ve které všichni lidé mohou žít a zestárnout důstojně," napsala Marinová na twitteru.

Zpravodajský server BBC poznamenal, že Marinová vyrůstala v "duhové rodině" se svou matkou a její partnerkou. Sama řekla, že neměla jednoduché dětství, protože nemohla o svém zázemí otevřeně mluvit. Rodina se podle ní také potýkala s nedostatkem finančních prostředků.

Stávkující pošťáci donutili finského premiéra k rezignaci

Ranní přehled podle Bloombergu: Akviziční choutky farmaceutických gigantů zesilují v boji s rakovinou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!