Syrská opozice: Útoky na civilisty musí před mírovými rozhovory skončit | E15.cz

Syrská opozice: Útoky na civilisty musí před mírovými rozhovory skončit

Následky bombardování v Sýrii
Následky bombardování v Sýrii
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrská opozice dnes pohrozila, že se nezúčastní rozhovorů s vládou, pokud nebudou splněny dva body prosincové rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se humanitární situace v Sýrii. Rozhovory mají začít 25. ledna v Ženevě, ale opozice už několik dní informuje, že stále není dohodnut program jednání.

Dnes vydala prohlášení, v němž podmiňuje svou účast splněním bodů 12 a 13 z rezoluce, kterou Rada bezpečnosti přijala 18. prosince. Obsahuje harmonogram, podle něhož má být syrská krize řešena. První krok je zahájení syrských rozhovorů, při nichž má vzniknout dohoda o přechodné vládě. Ta připraví volby, které se mají konat za 18 měsíců. V počátečních fázích se má dojednat také příměří.

Bod 12, o němž se zmiňuje dnešní prohlášení, vyzývá strany, aby umožnily humanitárním agenturám dopravit co nejrychleji pomoc všem, kteří ji potřebují, zejména do obléhaných a nedostupných míst. Bod 13 žádá, aby všichni účastníci konfliktu zastavili útoky na civilisty a civilní objekty. „Máme za to, že plnění těchto bodů je zřejmé a patří k humanitárnímu právu. Nepřistoupíme na žádný, jakkoli zdůvodňovaný kompromis,“ stojí v opozičním prohlášení.

Opozice asi před týdnem tvrdila, že je pod mezinárodním tlakem, aby učinila ústupky. Podle ní by ale takové kroky syrský konflikt prodloužily. Opoziční koordinátor Rijád Hidžáb také řekl, že opozice nevstoupí do špatně připravených rozhovorů, které budou odsouzeny k nezdaru. „Selhání rozhovorů bude pro syrskou společnost katastrofa a doplatí na to celý svět,“ řekl.

Lenka Klicperová: Problémem Sýrie není jen Islámský stát

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video