Taliban dobyl Kunduz, velké afghánské město obsadil poprvé za 14 let | E15.cz

Taliban dobyl Kunduz, velké afghánské město obsadil poprvé za 14 let

Taliban pronikl do severoafghánského města Kunduz
Taliban pronikl do severoafghánského města Kunduz
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Afghánská vláda dnes potvrdila, že město Kunduz padlo do rukou Talibanu, který na něj dnes nad ránem zaútočil. Povstalci obsadili velké afghánské město poprvé od roku 2001, kdy Spojenými státy vedené koaliční síly svrhly vládu radikálního islámského hnutí Taliban.

„Kunduz padl do rukou Talibanu,“ řekl agentuře AP mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí. Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že ve městě ošetřila více než 100 zraněných, z toho několik desítek těžce.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid už dříve oznámil, že Taliban obsadil úřad guvernéra provincie Kunduz a také sídlo místní policie. Pak ozbrojenci zamířili k letišti, kam uprchla část vládních činitelů. Už během dne radikálové na hlavním náměstí vztyčili svou bílou vlajku s černě napsaným heslem hnutí - Není boha krom Alláha a Mohamed je jeho prorok.

Ze sousedních provincií míří do Kunduzu vojenské posily, řekl zdroj z afgánské vlády. Jsou mezi nimi i příslušníci afghánských speciálních sil. Cílem je zamezit tomu, aby Taliban dobyl celé město, které obývá zhruba 300 tisíc lidí.

Vládní síly dosud zabily asi 34 bojovníků Talibanu. Podle mluvčího policie v provincii Kunduz si boje vyžádaly také oběti mezi vojáky a policisty. Talibanci také zaútočili na místní věznici a osvobodili stovky svých spolubojovníků. Mluvčí Talibanu zároveň varoval obyvatele města, aby nevycházeli. „Mudžáhidové se snaží vyvarovat jakékoli újmě napáchané na obyvatelích města,“ dodal s odvoláním na bojovníky Talibanu.

Město Kunduz, které je metropolí stejnojmenné provincie, už letos Taliban napadl podruhé. Toto strategicky situované město kdysi patřilo mezi nejbohatší v Afghánistánu. Taliban se podle afghánských úřadů spojil s dalšími povstaleckými skupinami ze severu země a společně zesílily útoky v tomto dříve poklidném regionu.

Průlom do provinčního hlavního města představuje problematický mezník v téměř 14 let trvajícím povstaleckém boji v Afghánistánu, který propukl, když Spojenými státy vedená koalice zahraničních a afghánských sil svrhla v roce 2001 vládu radikálního islámského hnutí Taliban.

Pomocná mise OSN v Afghánistánu evakuovala dnes ráno své sídlo v Kunduzu krátce poté, co útok začal. „Přesunula se na jiná místa v rámci Afghánistánu,“ řekl agentuře Reuters mluvčí OSN Dominic Medley, který odmítl upřesnit, o jaké místo jde.

Afghánským silám se sice podařilo vytlačit Taliban z většiny území, které obsadil během letošní zesílené ofenzivy, ale útok na Kunduz je nepříjemným zvratem. „Je to určitě první velký průlom do provinčního hlavního města od roku 2001, řekl analytik Mezinárodní krizové skupiny (ICG) Graeme Smith. „Dusí afghánské síly ze všech stran, vypadá to velmi chmurně,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video