Teherán propustil íránsko-americké občany, včetně reportéra Washington Post | E15.cz

Teherán propustil íránsko-americké občany, včetně reportéra Washington Post

Teherán, Írán
Teherán, Írán
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Kamyar Adl; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Írán dnes oznámil, že v rámci výměny vězňů propustil na svobodu čtyři íránsko-americké občany. Jedním z nich je i zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian. Dalšími propuštěnými jsou podle íránské státní televize Amir Hekmati, Saeed Abedini a Nosratollah Khosravi-Roodsari.

Propuštění jsou nyní na cestě do Švýcarska, odkud se přesunou k lékařskému ošetření na americké základně v Německu, uvedla zpravodajská stanice BBC. Američané recipročně omilostnili sedm íránských vězňů, z nichž šest má americko-íránské občanství, potvrdil nejmenovaný americký představitel.

„V souladu s nařízením nejvyšší bezpečnostní rady a v národním zájmu byli v rámci výměny vězňů propuštěni čtyři odsouzení, kteří mají dvojí občanství,“ citovaly íránské agentury teheránského generálního prokurátora Abbáse Džafarího Dolatabádího. Žádné další podrobnosti prokurátor neuvedl.

Vězení za špionáž

Rezaian byl loni v říjnu shledán vinným ze špionáže a odsouzen do vězení. Výši trestu však revoluční tribunál v Teheránu, který soudí politické případy či kauzy dotýkající se národní bezpečnosti, neupřesnil. Abedini byl v roce 2012 uvězněn kvůli údajnému šíření křesťanství, za což dostal osm let.

Bývalý voják Hekmati byl zadržen v roce 2011 a později odsouzen za špionáž. Bližší podrobnosti o Khosravim tiskové agentury neuvádějí. Podle AP je v Íránu zadržován ještě americký podnikatel Siamad Namazi. Zatkli ho loni v říjnu, když ze svého sídla v Dubaji přicestoval na návštěvu příbuzných do Teheránu.

„Můžeme potvrdit, že Írán propustil z vězení čtyři Američany držené v Íránu: Amira Hekmatiho, Saeeda Abediniho, Jasona Rezaiana a Nosratollaha Khosraviho-Roodsariho,“ uvedl americký zdroj. „My jsme nabídli milost sedmi Íráncům, kteří byli odsouzení nebo s nimi v USA probíhal proces,“ dodal s tím, že byla stažena obvinění proti dalším 14 Íráncům.

Závěrečná zpráva

Jak poznamenaly světové tiskové agentury, krok Teheránu je nejspíš další snahou Íránců získat si přízeň Západu, aby mohly být zrušeny mezinárodní sankce zavedené kvůli spornému íránskému jadernému programu.

Zpráva o propuštění vězňů se objevila ve stejný den, kdy íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že ještě dnes vydá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) svou závěrečnou zprávu o plnění loňské dohody o íránském jaderném programy a sankce proti Teheránu pak budou uvolněny. Džavád je nyní ve Vídni, kde o íránských jaderných aktivitách jedná s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. MAAE zatím vydání zprávy nepotvrdila.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video