Teplota vzduchu v Austrálii roste. Největší města zažijí v budoucnu i padesátistupňová vedra | E15.cz

Teplota vzduchu v Austrálii roste. Největší města zažijí v budoucnu i padesátistupňová vedra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší australská města Sydney a Melbourne mohou už v létě 2040 zažít rekordní teploty, které budou dosahovat více než 50 stupňů Celsia.

Vyplývá to ze studie Australské národní univerzity v Canbeře. Města se tropickým teplotám nejspíš nevyhnou ani v případě, že se splní cíle z pařížské klimatické dohody z roku 2015, varují vědci.

Teplotní rekord zaznamenal státní meteorologický ústav v Sydney v roce 2013, teplota tehdy dosahovala až 45,8 stupně Celsia. V Melbourne se přitom vedra už v roce 2009 vyšplhala na 46,4 stupně. Studie nyní varuje i před rostoucími teplotami na celém území Austrálie.

"Jeden z nejteplejších roků, který jsme zaznamenali celosvětově v roce 2015, by se mohl stát (teplotním) průměrem už v roce 2025," uvedla vedoucí výzkumu Sophie Lewisová, kterou citoval server BBC.

Podle australských meteorologů přitom už loňské léto zlomilo 205 teplotních rekordů, letošní australská zima pak byla vůbec nejteplejší v historii místních meteorologických záznamů. Nevládní organizace Climate Council to přisuzuje globálním klimatickým změnám a používání fosilních paliv.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video