Teroristy sponzoruje hlavně Írán, tvrdí Washington. Útoků ale meziročně ubylo | e15.cz

Teroristy sponzoruje hlavně Írán, tvrdí Washington. Útoků ale meziročně ubylo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Írán zůstává hlavním světovým sponzorem terorismu a podporuje protiizraelské organizace a skupiny, které dál prohlubují ničivé konflikty v Iráku, Sýrii a Jemenu, uvádí americké ministerstvo zahraničí.

V roce 2016 byl Írán zdaleka největším státním sponzorem terorismu na světě, citovala ze zprávy agentura AP. V Afghánistánu a Pákistánu verbuje bojovníky pro šíitské milice operující v Sýrii a v Iráku. Nezmenšuje se íránská podpora libanonského hnutí Hizballáh.

V roce 2016 byl hlavním organizátorem vražedných útoků Islámský stát (IS), který své operace rozšiřuje zejména po ztrátě území v Sýrii a Iráku. Ve srovnání s rokem 2015 se loni zvýšil počet teroristických útoků v Iráku o pětinu a skupiny napojené na IS působily ve víc než 20 zemích, uvádí ministerská zpráva.

V letech 2015-2016 se nicméně v globálním měřítku počet teroristických útoků snížil. Zatímco v roce 2015 se jich uskutečnilo 11 774, loni to bylo 11 072, odvolává se dokument na statistiku Marylandské univerzity. Snížil se i počet obětí z 28 328 na 25 621. Méně teroristických útoků bylo zaznamenáno v Afghánistánu, Sýrii, Nigérii, Pákistánu a Jemenu, více naopak v Kongu, Iráku, Somálsku, Jižním Súdánu a Turecku.

Americké ministerstvo zahraničí označuje Írán za sponzora mezinárodního terorismu nepřetržitě od roku 1984. "Zůstal jím i v roce 2016, kdy si skupiny napojené na Írán udržovaly schopnost ohrožovat zájmy USA a jejich spojenců," píše se v dokumentu.

Za "státní sponzory terorismu" jsou v americké zprávě stejně jako v minulých letech označeny i Sýrie a Súdán.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video