Těsné primárky v Iowě vyhrál Mitt Romney | E15.cz

Těsné primárky v Iowě vyhrál Mitt Romney

Začátek republikánského maratonu primárek přinesl bezprecedentně těsný výsledek. Mitt Romney ( na fotografii), dlouhodobě hlavní favorit závodu, sice zvítězil, do této chvíle relativního outsidera Ricka Santoruma ale předstihl o pouhých osm hlasů.
Začátek republikánského maratonu primárek přinesl bezprecedentně těsný výsledek. Mitt Romney ( na fotografii), dlouhodobě hlavní favorit závodu, sice zvítězil, do této chvíle relativního outsidera Ricka Santoruma ale předstihl o pouhých osm hlasů.
• 

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Začátek republikánského maratonu primárek přinesl bezprecedentně těsný výsledek. Mitt Romney, dlouhodobě hlavní favorit závodu, sice zvítězil, do této chvíle relativního outsidera Ricka Santoruma ale předstihl o pouhých osm hlasů. „Guvernér Mitt Romney obdržel 30 015 hlasů a senátor Rick Santorum obdržel 30 007 hlasů,“ oznámil po sečtení všech 122 255 hlasovacích lístků předseda iowských republikánů Matt Strawn.

Bývalý byznysman Romney, těžící z dobře organizované kampaně a nejlepšího finančního zázemí, tak uhájil roli favorita. Zároveň se ale potvrdilo, že pro řadu republikánů je jen těžce stravitelný. Naopak Rick Santorum, senátor z Pensylvánie, byl v minulém půlroce na chvostu všech průzkumů, a preference mu nečekaně vyskočily až během vánočních svátků. Ze své popularity ve středozápadním státě nakonec vytěžil maximum.

Pro všechny ostatní kandidáty platí, že pokud se v několika dalších primárkách neumístí v čele, jsou s největší pravděpodobností odepsaní. Texaský guvernér Rick Perry, který v Iowě skončil pátý, zvažuje podle BBC ukončení kampaně. Také pro Newta Gingriche a Michele Bachmannovou platí, že se jim teď mnohem hůř budou shánět sponzorské finance, které platí televizní reklamy. Snadné to nebude mít ani matador Ron Paul, jenž skončil třetí.

Přes všechnu pozornost médií je však Iowa pouhý začátek závodu. John McCain, republikánský soupeř Baracka Obamy v minulých volbách, skončil před čtyřmi lety v Iowě čtvrtý a do popředí zájmu ho vynesl až druhý závod – ve státě New Hampshire, kde se bude volit příští úterý.

Od tamního hlasování si hodně slibuje bývalý velvyslanec v Číně John Huntsman, který kvůli intenzivní kampani zcela obětoval Iowu. V průzkumech nicméně bezpečně vede Mitt Romney. Proto například Michele Bachmannová zdejší závod vynechá a kampaň přesouvá do Jižní Karolíny, třetího státu ve volebním kalendáři, kde již situace není tak jednoznačná.

Na základě výsledků všech primárek a volebních shromáždění vybere sjezd republikánské strany v srpnu kandidáta, který vyzve Baracka Obamu v boji o Bílý dům.

Mitt Romney

Jméno čtyřiašedesátiletého Romneyho se v souvislosti s republikánskými kandidáty skloňuje už více než půl roku. Bývalý byznysmen, který do politiky vstoupil v roce 2002, si získal pověst muže, který za sebou nechává výsledky. V čele organizačního výboru odvrátil od krachu zimní olympijské hry v Salt Lake City. A jako guvernér Massachusetts dokázal svůj stát oddlužit a prosadil státní reformu zdravotní péče.
Před politickou kariérou získal coby ředitel úspěšné investiční firmy Bain Capital značný majetek, který nyní využívá v nákladné kampani. O prezidentskou nominaci za republikány se neúspěšně ucházel už před čtyřmi lety. U širších vrstev voličů by mu mohlo uškodit to, že je vyznává mormonskou víru, kterou řada Američanů vnímá jako sektu.
Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video