Třetina Němců chce odchod Merkelové kvůli vstřícnosti k běžencům | E15.cz

Třetina Němců chce odchod Merkelové kvůli vstřícnosti k běžencům

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Třetina Němců si přeje odchod kancléřky Angely Merkelové kvůli jejímu vstřícnému postoji k běžencům. Ukázal to průzkum společnosti Insa, jehož výsledky dnes zveřejnil server časopisu Focus. Více než polovina dotázaných ale kancléřku podpořila a výzvy k jejímu odchodu odmítla.

Aby Merkelová odešla z čela vlády žádají zejména stoupenci euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), která se vymezuje i proti přistěhovalcům. Odchod Merkelové si ale ve velké míře přejí i příznivci Svobodné demokratické strany (FDP), která tvořila s kancléřčiným konzervativním blokem CDU/CSU minulou vládu, a postkomunistické Levice.

Merkelovou kromě její vlastní strany podporují také příznivci koaliční sociální demokracie (SPD). Pro její setrvání ve funkci se vyslovují i příznivci opozičních Zelených, kteří stejně jako Merkelová podporují vstřícnou imigrační politiku.

Popularita kancléřky klesala v uplynulých týdnech

Popularita Merkelové v uplynulých týdnech výrazně klesla, podle analytiků je to přímý důsledek jejího postoje k uprchlíkům. Kancléřka ale v pondělním rozhovoru s deníkem Bild odmítla měnit svou politiku kvůli vývoji svých volebních preferencí. „Průzkumy se neřídím. Rozhodující pro mě jsou úkoly, které mám jako kancléřka - řešit problémy. A na to se plně soustředím,“ řekla Merkelová.

Podle oficiálního odhadu německé vlády letos do země přijde 800 tisíc běženců. Neoficiální odhady ale uvádějí až 1,5 milionu přistěhovalců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video