Tropická bouře Katia zesílila na hurikán prvního stupně | E15.cz

Tropická bouře Katia zesílila na hurikán prvního stupně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tropická bouře Katia, která se pohybuje nad Atlantickým oceánem, zesílila a změnila se v hurikán. Oznámilo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Katia provázená větry o rychlosti 120 kilometrů v hodině postoupila do první kategorie na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici hurikánů, uvedlo NHC. Podle meteorologů by živel o víkendu mohl ještě více zesílit. Zatím je prý ale předčasné hovořit o tom, zda udeří na pevninu.

Oko hurikánu se dnes odpoledne SELČ nacházelo asi 1680 kilometrů východně od Závětrných ostrovů v Malých Antilách v severovýchodní části Karibského moře. Katia se pohybuje západním směrem o rychlosti téměř 30 kilometrů za hodinu. Za několik dní by se podle předpokladů měla stočit na severozápad.

Katia je druhý hurikán letošní atlantické sezony po Irene, která si v Karibiku a v USA vyžádala přes 50 mrtvých a značné hmotné škody. Prezident Barack Obama vyhlásil ve středu, tři dny po přechodu Irene přes USA, stav nouze v Severní Karolíně a v New Yorku, což umožní těmto státům čerpat finanční prostředky z federálních zdrojů.

V důsledku hurikánu Irene stále zůstává na severovýchodním pobřeží USA více než milion domácností bez proudu. Hurikán způsobil záplavy a škody na stovkách domů, utrpěly také stovky kilometrů silnic.

Nad centrem Mexického zálivu se vytvořila tropická níže, která se v příštích dvou dnech s velkou pravděpodobností změní v tropickou bouři. Vzhledem k předpokládanému postupu k jižnímu pobřeží USA společnosti těžící ropu a plyn v oblasti již proto ze zálivu evakuovaly některé pracovníky.

Systém by podle odborníků měl později přeletět státy Louisiana a Texas. Ale především Texas leží v cípu oblasti letos sužované krutými suchy, takže lijáky z bouře by mu mohly přinést úlevu, upozorňuje agentura Reuters.

Níže se pohybuje pomalu severozápadním směrem a vytváří mohutnou oblačnost, hromobití a nárazové větry. Pokud se skutečně změní v tropickou bouři, dostane jako 12. pojmenovaná bouře sezony jméno Lee.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video