Trump a Kim by mohli dohodnout formální konec korejské války | E15.cz

Trump a Kim by mohli dohodnout formální konec korejské války

ČTK

Americký prezident Donald Trump a severokerejský vůdce Kim Čong-un by se mohli na nadcházejícím summitu ve Vietnamu dohodnout na vyhlášení konce válečného stavu, který mezi Severní a Jižní Koreou technicky stále přetrvává od korejské války z let 1950 až 1953. S odvoláním na úřad jihokorejského prezidenta o tom informovala agentura Jonhap.

„Ta možnost tu je,“ citovala jihokorejská agentura jihokorejského prezidentského mluvčího na tiskovém brífinku v Soulu. Mluvčí tak odpověděl na otázku, zda je deklarace ukončení války součástí agendy summitu. Konflikt v červenci 1953 skončil jen příměřím.

Trump a Kim se sejdou už k druhé vzájemné vrcholné schůzce ve středu a ve čtvrtek v Hanoji. Historicky první summit úřadujícího amerického prezidenta a vůdce KLDR se uskutečnil před osmi měsíci v Singapuru. Trump a Kim se tehdy dohodli, že budou usilovat o úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. Poněkud vágně formulovaná dohoda však zatím nepřinesla významné výsledky.

Americký prezident v neděli na setkání s guvernéry jednotlivých států USA v Bílém domě řekl, že je spokojen, dokud Severní Korea nepokračuje ve zkouškách raket. „Nespěchám. Nechci na nikoho tlačit,“ řekl šéf Bílého domu. "Jenom nechci (raketové) zkoušky. Dokud nejsou žádné zkoušky, jsem spokojený," dodal Trump.

Kim Čong-un přicestuje do Vietnamu už v pondělí. Před summitem s Trumpem se sejde s vietnamským prezidentem a dalšími vysokými činiteli.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!