Trump Američanům práci nevrátí, tvrdí analytici | E15.cz

Trump Američanům práci nevrátí, tvrdí analytici

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Donald Trump ve své předvolební kampani sliboval, že se pokusí zastavit odliv pracovních míst do jiných zemí, především v sektoru průmyslu. „Musíme zastavit to, že naše pracovní místa jsou nám kradena. Musíme zastavit odliv našich firem a společností ze Spojených států,“ řekl Trump v jedné z televizních debat s Hillary Clintonovou.

 

Přestože Trump žádný přesný plán nepředstavil, právě v televizních duelech mluvil především o snižování daní, zavedení obchodních cel a postavení zdi, která by bránila nelegální imigraci, a tudíž vzniku nelegálních pracovních míst.

Ekonomové mají na tyto plány rozporuplné názory, vesměs podporují jen snižování daní. „Pokud ke snížení či zjednodušení daní dojde, mohlo by to být pro americkou ekonomiku pozitivním impulzem, zejména pro sektor průmyslu, z něhož pochází řada Trumpových voličů,“ uvádí Martin Vlček, analytik BH Securities.

Viliam Buchert: Trump bude chtít silné NATO

„Průmysl však v ekonomice zaměstnává jen zhruba 13 procent lidí, takže to celková čísla až tolik nezvedne,“ upozorňuje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Před čím ekonomové vysloveně varují, jsou obchodní války a cla.

„Zavedení cel Trump slíbil, takže se v nějaké podobě zřejmě stanou realitou. V nejhorší variantě může jít o ekonomické uzavření USA do sebe a vedení obchodních válek se zbytkem světa. Na takovém scénáři by samozřejmě nevydělal ani průmysl, ani Spojené státy,“ míní Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Souhlasí s ním také hlavní ekonom Deloitte David Marek „Zavedení cel je reálné. Rizikem je ovšem rozpoutání obchodní války a omezení mezinárodního obchodu, na což by v posledku doplatili všichni, včetně USA,“ uvádí.

Podle Vlka jsou cla jen umělým zlepšením konkurenceschopnosti, a to pouze pro domácí trh. Navíc celou situaci mohou zhoršit případná odvetná opatření. „Větší ochranářství může přechodně přinášet výhody, dlouhodobě však poškozuje všechny strany,“ uvádí.

Jako zcela nereálné vidí ekonomové vybudování „velké americké zdi“, která zastaví imigraci z Mexika. „Myslím, že tento bod jeho politického programu bude úplně zapomenut, tedy že žádná zeď na mexické hranici postavena nebude. Kontrola na hranicích se však zpřísní jinými, modernějšími způsoby,“ uvádí Vlček s tím, že Trump chce podle něj podpořit nové investice do americké infrastruktury.

Trumpův vítězný projev - české titulky

S vymýcením ilegální imigrace velmi nesouhlasí Sobíšek. „Kdyby byli všichni ilegální imigranti z Mexika posláni domů, mnoho sektorů ekonomiky USA se zhroutí,“ uvádí. Nakonec ale vše může dopadnout jinak: „Slabinou všech pokusů o odpovědí je to, že Trump většinou ve svých projevech druhou větou popřel větu první, takže si můžeme říkat, co chceme, stejně musíme počkat, až něco udělá. Udělá-li něco,“ připomíná Petr Hlinomaz, nezávislý analytik.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video