Turci oznámili konec operace v Sýrii | E15.cz

Turci oznámili konec operace v Sýrii

ČTK

Turecko dokončilo svou vojenskou operaci na severu Sýrie, která byla podle Ankary cílená na ochranu tureckých hranic před teroristy. Uvedla to dnes turecká Národní bezpečnostní rada (MGK), podle níž skončila akce úspěšně. Premiér Binali Yildirim podle agentury Reuters nicméně prohlásil, že další akce mohou následovat.

Turecko zahájilo operaci nazvanou Štít Eufratu loni v srpnu. Pozemní jednotky podporované nálety se soustředily na boj proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS), ale zároveň i proti kurdským milicím YPG, které byly jednou z nejúspěšnějších sil v boji proti IS.

Jedním z cílů turecké intervence do válkou zmítané Sýrie byla snaha zabránit syrským Kurdům, aby ovládli souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice. Ankara Kurdy označuje za teroristy.

Turecko zadrželo stovky lidí. Viní je ze spolupráce s kurdskou stranou

"Operace Štít Eufratu byla úspěšná a je ukončená. Jakákoli operace, která bude následovat, ponese jiné jméno," řekl Yildirim v rozhovoru s televizní stanicí NTV.
Turecké jednotky jsou podle Reuters stále rozmístěné v příhraničních oblastech Sýrie. Kolik se jich na ukončené operaci podílelo a zda a kdy se ze sousední země stáhnou, Ankara neoznámila.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Vše, co potřebujete vědět o válce v Sýrii

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!