Turecko zmrazí styky s EU, pokud bude unii předsedat Kypr | E15.cz

Turecko zmrazí styky s EU, pokud bude unii předsedat Kypr

turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan
turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Turecko si nesedne za jeden stůl s představiteli Kypru, který má v červenci příštího roku převzít předsednictví Evropské unie. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes v Ankaře řekl, že pokud se Kypr skutečně předsednickou zemí stane, Turecko s EU zmrazí styky.

Turecko podle Erdogana nebude jednat „s takzvanou zemí“, tedy s Kyprem, který Ankara jako stát neuznává. Po turecké invazi v roce 1974 se země rozdělila na řecky hovořící jih a turkojazyčný sever. Zatímco jižní část je členem Evropské unie, odtrženou tureckou enklávu žádný stát neuznal.

Erdogan prohlásil, že kyperské předsednictví je Ankara ochotna akceptovat jedině v případě, že se země do léta příštího roku sjednotí.

Turecko už několikrát opakovalo, že kyperské předsednictví ohrozí vztahy Evropy s Ankarou. Naposledy se v tomto smyslu v červenci vyjádřil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.