Turecký soud se postavil na stranu Youtube. Vládě přikázal zrušit blokování | E15.cz

Turecký soud se postavil na stranu Youtube. Vládě přikázal zrušit blokování

Sídlo YouTube
Sídlo YouTube
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: jm3

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud v turecké metropoli Ankaře dnes nařídil zrušit úplné zablokování přístupu na videoportál YouTube. Omezení provozu internetu minulý týden nařídila turecká vláda kvůli zveřejnění záznamu z tajné schůzky vládních činitelů. V krátké době je to druhý verdikt, jímž se justice v Turecku prakticky postavila proti omezování opozice při využívání internetu.

Dnešní verdikt ale ještě není pravomocný. Ve čtvrtek Turecký telekomunikační úřad (TIB) na základě výroků ústavního i nejvyššího soudu zrušil zablokování mikroblogové sítě Twitter.

To před dvěma týdny nařídila vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Stejně jako u zásahu proti YouTube tak chtěla před volbami zabránit zveřejňování informací a nahrávek zpochybňujících bezúhonnost čelných představitelů.

Erdogan dnes v reakci na stanovisko vrcholných justičních institucí, že zablokování Twitteru je porušením ústavních práv, prohlásil, že se rozhodnutí musí podřídit, ale rozhodně s ním nesouhlasí. Podle něj soudy chrání prostředek zahraničního vlivu. Twitter je podle něj produktem americké společnosti“. „Všechny naše morální hodnoty byly verdiktem odsunuty stranou,“ prohlásil Erdogan.

Islámské konzervativní vedení státu nařídilo zablokování YouTube 27. března s poukazem na zajištění „národní bezpečnosti“. Stalo se tak poté, co se na portálu objevilo video, na kterém šéf tureckých tajných služeb hovoří s ministrem zahraničí a velitelem armády o případné vojenské intervenci v sousední Sýrii.

Erdogan mluví o spiknutí

Ankarský soud se dnes ve verdiktu rušícím zablokování videoportálu odvolal na stanovisko ústavního soudu ke znemožnění přístupu na Twitter. Zablokování se nemělo týkat veškerého přístupu na YouTube, nýbrž jen určitých konkrétních záznamů.

Tureckou vládou otřásá v posledních měsících korupční skandál. Erdogan tvrdí, že celý případ je rozsáhlým spiknutím proti jeho kabinetu a hlavně proti němu samotnému. Za spiknutím prý stojí jeho vlivný rival, umírněný islámský duchovní Fethullah Gülen, jehož stoupenci měli vždy blízko k policii a justici. Na internetu se už dříve objevila nahrávka, v níž údajně Erdogan radí synovi, jak ukrýt nashromážděné miliony.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.