Tusk chce začít jednat se zeměmi EU o zpřísnění sankcí vůči Rusku | E15.cz

Tusk chce začít jednat se zeměmi EU o zpřísnění sankcí vůči Rusku

Donal Tusk
Donal Tusk
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk chce v pondělí začít jednat s představiteli unijních zemí o dalším zpřísnění sankcí vůči Rusku. Tusk podle agentury Interfax-Ukrajina prohlásil, že odvetná opatření budou souviset s pokračující agresí vůči Ukrajině. Již v sobotu americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že USA se svými spojenci kvůli ruskému podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí nové sankce už chystají.

„V pondělí v souvislosti s agresí zahájím konzultace o zpřísnění některých (protiruských) opatření,“ řekl Tusk, který se dnes v ukrajinské metropoli zúčastnil pochodu důstojnosti k připomenutí loňského masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) a pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Vzpomínkové akce se zúčastnil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Tusk v Kyjevě reagoval na žádost ukrajinské vlády, aby na východě země působila mezinárodní mírová mise, nejlépe pod vedením Evropské unie. V této souvislosti řekl, že je důležité prosadit a udržet příměří v oblasti fronty. Na dotaz, zda by se tohoto úkolu mohla zhostit mírová mise, odpověděl, že možná.

V sobotu Kerry během návštěvy Londýna prohlásil, že USA a jejich spojenci nebudou hrát podle ruských pravidel, proto se Moskva musí připravit na další sankce.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se dnes v Kyjevě piety stejně jako Tusk rovněž zúčastnil, řekl ČTK, že Evropská unie má stanoven způsob postupu v případě dalšího zpřísňování sankcí. Připomněl, že EU v polovině března začne hodnotit další kroky v otázce sektorových sankcí, které byly na jeden rok vyhlášeny loni. Vše tak bude záležet na tom, zda bude příměří dodržováno.

V Donbasu i přes dojednané příměří v týdnu pokračovaly tvrdé boje a armáda se pod tlakem proruských separatistů musela stáhnout z města Debalceve. V noci na dnešek se povstalci s armádou nicméně dohodli, že z fronty stáhnou těžké zbraně. Kyjev ale tvrdí, že z Ruska na Ukrajinu nadále proudí nová vojenská technika. Moskva se k této informaci nevyjádřila, ale obvykle podobné informace popírá.

Před dalším vyhrocováním napětí v Donbasu dnes varoval Rusko německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Prohlásil, že případný útok na přístavní město Mariupol by byl jasným porušením mezinárodně dojednané mírové dohody. Kyjev se obává, že povstalci se po dobytí Debalceve nyní soustředí na Mariupol. Ten je považován za klíč k pozemní cestě mezi Ruskem a anektovaným poloostrovem Krym.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.