Tusk se snaží udržet v čele strany | E15.cz

Tusk se snaží udržet v čele strany

Tusk se snaží udržet v čele strany
Donald Tusk
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Polský premiér Donald Tusk v těchto dnech čeká, jak dopadne vleklá volba nového lídra Občanské platformy (PO), kterou vede celou dekádu. Nyní má ale zdatného soupeře, exministra spravedlnosti Jarosława Gowina. Změna ve vedení by znamenala příklon strany více doprava, znovuzvolení Tuska zřejmě její další štěpení.

„Účastním se voleb lídra strany, protože nás chci vrátit ke kořenům,“ prohlásil Gowin, který je neformálním šéfem konzervativního křídla strany. Má na kontě například lednové potopení zákona o registrovaném partnerství, který přitom vzešel z dílny PO.

Tusk po několika konfliktech nepohodlného Gowina na jaře vystrnadil z vlády. Předseda vlády tehdy popřel, že by za vyhazovem byly ideologické spory. Exministr však Tuska zkritizoval za to, že vede stranu do středu, a už tehdy naznačil, že se mu postaví ve vnitrostranickém klání. Rozkol ve straně nakonec vedl k uspíšení voleb.

Jeden z nejpodstatnějších sporů mezi premiérem a exministrem se týká hospodářské politiky, která je nyní citlivou oblastí. Polsko se dlouho chlubilo solidním růstem, hodně mu pomáhaly přípravy na loňský evropský fotbalový šampionát. Zatímco v roce 2011 stoupl její HDP o 4,5 procenta, letos se očekává zhruba procentní růst.

Popularita premiéra a vládní strany klesá

S výkonem ekonomiky jde dolů i popularita premiéra a vládní strany. V průzkumech PO stále více zaostává za nejvýraznější opoziční stranou, Právem a spravedlností (PiS) Jarosława Kaczyńského. Pro PiS by hlasovalo 35 procent voličů, pro platformu 24, vyplývá z šetření agentury Homo Homini, zveřejněného v pátek.

Gowin Tuskovi vytýká růst daní a byrokracie, volá po zlepšení podmínek pro podnikatele a otevřeně se staví proti krokům premiéra. Na konci července se například se dvěma dalšími poslanci PO vzepřel zákonu, jenž by umožnil větší zadlužování Polska.

Vrať Tuskovi paměťVrať Tuskovi paměťAutor:

Analytici očekávají znovuzvolení Tuska, což by ale těžko znamenalo ukončení vnitrostranické krize. Gowin bude tak jako tak protlačovat svoji agendu. Pokud nedostane prostor, může PO opustit a založit vlastní subjekt, což může vyvolat předčasné volby.

Vyzývateli nahrává pár dní stará anketa mezi známými byznysmeny, kteří jsou nespokojeni se současnou aktivitou PO. Tvrdí, že nedostatečně hájí zájmy podnikatelů. „Pokud strana nedodržuje své sliby a šest let nic nečiní, nemůže počítat s mým hlasem,“ stěžoval si listu Puls Biznesu šéf poštovní společnosti Integer.pl Rafał Brzoska. Byznysmeni tak otevřeně hovoří o prostoru pro novou stranu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!