Účast v ukrajinských volbách překonala 50 procent, hackeři zpomalili sčítání | E15.cz

Účast v ukrajinských volbách překonala 50 procent, hackeři zpomalili sčítání

První kolo ukrajinských prezidentských voleb
První kolo ukrajinských prezidentských voleb
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prvního kola ukrajinských prezidentských voleb se dnes účastnilo podle předběžných údajů 52 procent oprávněných voličů. Účast byla nižší než při minulých volbách v roce 2010, kdy přišlo hlasovat přes 69 procent voličů a byl zvolen mezitím svržený šéf státu Viktor Janukovyč. V souběžných volbách kyjevského starosty dnes zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko.

V Kyjevě zájem o prezidentské volby v řadě případů převýšil možnosti volebních komisí. Večer se na některých místech pokoušeli voliči proniknout do volebních místností násilím. Podle televize Espreso asi tisícovka lidí vzala útokem volební místnosti v Bohatyrské ulici, když místní komise čekajícím oznámila, že hlasování skončilo.

Málo voličů naproti tomu přišlo odevzdat hlas na jihu Ukrajiny, i když drtivá většina okrsků bez překážek fungovala. V Mariupolu média odhadují účast kolem 17 procent, zhruba stejné množství lidí přišlo volit v Oděse. Podle agentury Unian vyšší účasti zabránilo i slunečné počasí, obyvatelé obou pobřežních měst zvolili raději mořskou pláž.

Poměrně vysoká účast byla v Charkovské oblasti, kde k volbám přišlo 55 procent oprávněných voličů. V ostatních oblastech na východě země ale volby vážně narušil bojkot separatistů. V Luhanské ani Doněcké oblasti nevolily celé okresy, příležitost jít k hlasování neměli ani obyvatelé velkých měst Doněcka, Luhanska, Slavjanska, Kramatorska nebo Horlivky.

Podle zprávy ukrajinského ministerstva vnitra bylo během voleb podáno 76 stížností na průběh hlasování, z nichž přes třicet podle policistů souvisí s událostmi, které nesou příznaky trestného činu. Prakticky všechny byly podány na východě Ukrajiny zmítaném akcemi separatistů.

Souběžně s prezidentskými volbami se v několika ukrajinských městech konaly i volby starostů. Ostře byly sledovány zejména v Kyjevě, kde kandidoval populární vůdce hnutí UDAR Vitalij Kličko. Podle odhadů získal 57 procent hlasů a pohodlně vyhrál. Křeslo starosty získala zřejmě jeho strana i v Oděse, kde se starostou má stát Kličkův stranický kolega Eduard Hurvic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video