UEFA podmínečně vyloučila Rusko z Eura za výtržnosti fandů

Výtržnosti ruských fanoušků během fotbalového Eura

Výtržnosti ruských fanoušků během fotbalového Eura Zdroj: CTK

Výtržnosti po zápase Anglie - Rusko
Výtržnosti po zápase Anglie - Rusko
Výtržnosti po zápase Anglie - Rusko
3
Fotogalerie
Disciplinární komise UEFA potrestala ruskou fotbalovou reprezentaci podmíněným vyloučením z mistrovství Evropy a pokutou 150 tisíc eur (asi čtyři miliony korun). Důvodem jsou výtržnosti ruských fanoušků po sobotním utkání s Anglií. Podmínka bude nad ruským týmem viset až do konce jeho působení na turnaji.

Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka jde o přísný trest, Rusko se však odvolávat nebude. „Trest je to přemrštěný, ale to nemůžeme ovlivnit. Pokuta je obrovská vzhledem k tomu, že ruská asociace je nekomerční organizací. Ale odvolávat se by nemělo smysl,“ řekl Mutko agentuře R-Sport.

Každá další výtržnost ruských fanoušků podobného ražení na stadionech bude automaticky znamenat vyloučení národního týmu, jenž ve skupině B bojuje o postup s Anglií, Slovenskem a Walesem.

„Diskvalifikace je odložena do konce turnaje. Využita bude, pokud dojde k dalšímu incidentu podobného ražení. A to přímo na stadionu v jakémkoli zápasu ruského týmu,“ uvedla v prohlášení UEFA. Ta tak upozornila, že pouliční bitky fanoušků se případné diskvalifikace netýkají. UEFA totiž může řešit jen dění na stadionu.

Podívejte se na výtržnosti po zápase Anglie - Rusko:

Trenér sborné Leonid Sluckij apeloval na fanoušky, aby se vyvarovali jakýchkoli výtržností. „Potřebujeme vaši podporu. Ale prosím, abyste se soustředili na správnou podporu. Je naprosto nutné, aby se zabránilo jakémukoli riziku, že budeme vyřazeni z turnaje,“ vzkázal Sluckij fanouškům. Podobně už dříve vyzvali anglické fandy trenér Anglie Roy Hodgson a kapitán Wayne Rooney.

Souboj Anglie s Ruskem provázely výtržnosti v přístavu v Marseille už dva dny před samotným zápasem. Na stadionu pak příznivci sborné skandovali rasistická hesla, používali pyrotechniku včetně signální pistole, prali se s pořadateli a napadli sektor anglických fanoušků. Ti museli urychleně opustit stadion. Při střetech bylo zraněno 31 lidí.

UEFA při posuzování případu zohlednila i to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase na ME, v součtu musel zaplatit 215 tisíc eur (tehdy přes 5,5 milionu korun). Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko tehdy muselo rovněž sehrát tři domácí kvalifikační zápasy bez diváků.

EURO 2016 - VEŠKERÉ INFORMACE NAJDETE ZDE


Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za dva roky se bude v Rusku konat mistrovství světa.

Francouzské úřady dnes začaly s deportací ruských fanoušků, jejichž řádění úvod fotbalového mistrovství Evropy poznamenalo. Policie dnes při zvláštní operaci v Cannes zadržela a identifikovala 29 ruských hooligans, které podezírá z účasti na výtržnostech při sobotním duelu s Anglií. Celou skupinu eskortovala na letiště.

Francouzská policie bezprostředně po sobotních násilnostech, které si vyžádaly 35 zraněných především v řadách Britů, nedokázala žádného z ruských hooligans zadržet. Podle bezpečnostních složek byli na akci připraveni a byli velmi dobře organizováni. Ve vazbě skončilo 20 fanoušků.

Za podíl na výtržnostech soud v Marseille v pondělí potrestal pět anglických fanoušků, které poslal do vězení na jeden až tři měsíce. Dokonce roční trest dostal za napadení mladý Francouz. Chystané deportace ze země ohlásil francouzský premiér Manuel Valls. Někteří fanoušci podle něho „na území státu nesmí zůstat“.

Francouzské úřady se obávají dalších problémů v Lille, kde Rusko ve středu nastoupí proti Slovensku. Stejným směrem se přesouvají i Angličané, jejichž reprezentaci čeká ve čtvrtek duel s Walesem v nedalekém Lens.

Rusy přišly výtržnosti fanoušků draho i na minulém Euru
Výběr nejvyšších pokut, které udělila UEFA za řádění fanoušků během mistrovství Evropy ve fotbale (řazeno podle výše trestu v eurech):

150 tisíc - Rusko za výtržnosti fanoušků po utkání s Anglií na ME 2016 (navíc podmíněné vyloučení z turnaje).

120 tisíc - Rusko za výtržnosti fanoušků a rasistické projevy během zápasu s ČR na ME 2012 (dohromady museli Rusové za neukázněné fanoušky ve všech třech duelech zaplatit 215 tisíc eur).

110 tisíc - Jugoslávie za to, že při utkání se Španělskem na ME 2000 vběhli dva fanoušci na hřiště a pokusili se inzultovat rozhodčího, další příznivci týmu odpalovali světlice.

80 tisíc - Chorvatsko kvůli výtržnostem, rasistickým pokřikům a extremistickým transparentům v utkání s Itálií na ME 2012 (celkem za ME 135 tisíc).