Ukrajina stíhá ruské vyšetřovatele, pomáhají prý teroristům | E15.cz

Ukrajina stíhá ruské vyšetřovatele, pomáhají prý teroristům

Ukrajina stíhá ruské vyšetřovatele, pomáhají prý teroristům
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajinská generální prokuratura zahájila trestní stíhání ruských vyšetřovatelů s podezřením na "napomáhání terorismu" a vměšování do vnitřních ukrajinských záležitostí. Oznámila to ukrajinská agentura Unian. Rozhodnutí je odvetou za pondělní oznámení ruských úřadů o vyšetřování údajné genocidy ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin v pondělí agentuře Interfax řekl, že nezjištěné osoby z nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny vydávaly rozkazy k úplnému vyhlazení ruskojazyčných občanů. V důsledku nasazení raketometů, taktických raket a dalších druhů těžkých zbraní zahynulo podle Markina nejméně 2500 lidí a více než 300.000 lidí muselo prchnout ze svých domovů do Ruska.

Ukrajinská generální prokuratura dnes podobná tvrzení označila za hrubé vměšování do ukrajinských kompetencí a napomáhání „teroristům“ z takzvaných lidových republik v Doněcké a Luhanské oblasti. „Neodůvodněné trestní stíhání je nezákonným vměšováním do činnosti ukrajinských justičních orgánů a ukrajinské armády,“ uvádí se v prohlášení generální prokuratury.

Krok ruské strany je podle ukrajinských médií spíše politickým gestem. Ruští vyšetřovatelé totiž nemají žádné pravomoci mimo Rusko, stejně jako pravomoci ukrajinských prokurátorů končí na ruských hranicích.

Unesena letkyně

Kyjevská generální prokuratura zároveň ostře protestovala proti pokračujícímu trestnímu stíhání ukrajinské vojenské letkyně Naděždy Savčenkové, kterou ruské úřady obviňují z podílu na smrti dvou ruských novinářů.

Podle Kyjeva byla totiž třiatřicetiletá Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Moskva trvá na tom, že se pilotka na ruské území dostala jako uprchlice. Provinila se prý tím, že vládním silám poskytla informace o místě pobytu dvou novinářů, a ti pak zemřeli při minometném ostřelování.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!