Ukrajina zavádí zvláštní status povstaleckých oblastí

Proruský rebel

Proruský rebel Zdroj: ctk

Ukrajinský parlament schválil zákon o zvláštní správním režimu v oblastech ovládaných na východě země proruskými separatisty. Poslanci rovněž odhlasovali zákon o amnestii pro bojovníky separatistů, kterou podmínili složením zbraní a propuštěním zajatců. Vzbouřenci už před hlasováním komentovali navrhované zákony chladně, slíbili nicméně jejich prostudování.

Tříletý „zvláštní status“ s rozšířenou samosprávou, právo na užívání ruštiny a amnestii pro členy povstaleckých oddílů nabídl Donbasu již včera ukrajinský prezident Petro Porošenko v návrhu zákona o decentralizaci státní správy.

Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby. Předkladatel návrhu zákona prezident Petro Porošenko původně navrhoval jejich uspořádání 9. listopadu, v konečné verzi zákona se podle ukrajinských novinářů objevuje datum 7. prosince.

Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí. V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda.

Povoluje ruštinu

Zákon povoluje využívání ruštiny „a jakýchkoli jiných jazyků“ v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství.

Zákon o amnestii schválil parlament 287 hlasy při 226 potřebných. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku.

Povstalci po počátečním odmítání hodnotí obsah nových ukrajinských zákonů stále smířlivěji. Povstalecký „vicepremiér“ Andrej Purgin dnes v rozhovoru s ruskými novináři nevyloučil, že „některé body zákona o zvláštním statusu Donbasu mohou být schváleny a pomohou soužití s Ukrajinou“.

Zákon prostudují

„Budeme zákon studovat,“ řekl Purgin. „Je to rámcový zákon a v daném okamžiku vycházíme z toho, že se žádné politické dohody s Ukrajinou neplánují. Při zkoumání zákona ale možná přijdeme na to, že nějaké body dokážeme přijmout a pomohou nám v soužití s Ukrajinou. Například body o sociálním, kulturním a hospodářském rozvoji,“ řekl Purgin.

S opatrnou podporou se nový správní režim setkal i v sousední Luhanské oblasti. „Přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu je krok správným směrem, hovořit o konkrétní analýze je ale příliš brzy,“ řekl ruským médiím šéf luhanského „Nejvyššího sovětu“ Alexej Karjakin. Zvlášť ocenil možnost vytváření lidových milicí, což podle něj „legalizuje dobrovolnické jednotky, které už nikdo nebude označovat za teroristy“.