Ukrajina získá od MMF skoro dvoumiliardovou půjčku | E15.cz

Ukrajina získá od MMF skoro dvoumiliardovou půjčku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní měnový fond (MMF) se dohodl s Ukrajinou na opatřeních, která jsou zapotřebí pro uvolnění dalších 1,7 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) z úvěrového programu. Dohodu ještě musí schválit vedení fondu.

Program je rozdělen do čtyř let a jeho celkový objem dosahuje zhruba 17,5 miliardy dolarů. V březnu obdržel Kyjev od MMF prvních pět miliard dolarů. Celkově by měla Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem 40 miliard dolarů.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Kyjev nyní jedná se soukromými věřiteli o restrukturalizaci dluhu. Věřitelé chtějí pouze prodloužení splatnosti dluhopisů, ukrajinská vláda však požaduje i snížení nominální hodnoty dluhu a úroků.

Kyjev hrozí, že pokud se s věřiteli nedohodne, přestane jim dluhopisy splácet. Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová nicméně v červnu uvedla, že fond by mohl pokračovat v půjčování peněz Ukrajině i v případě, že jednání Kyjeva o restrukturalizaci dluhu zkrachují a země nebude schopna plnit své závazky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video