Ukrajinský ministr zahraničí: Jsme připraveni s Ruskem bojovat | e15.cz

Ukrajinský ministr zahraničí: Jsme připraveni s Ruskem bojovat

Andrij Deščycja
Andrij Deščycja
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"Chceme situaci na východě Ukrajiny řešit diplomatickou cestou, jsme ale připraveni s Ruskem bojovat," prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja, který je v těchto dnech v Praze u příležitosti summitu k pátému výročí fungování projektu Východního partnerství Evropské unie. Zklidnění situace na východě Ukrajiny měla podle ukrajinského ministra zahraničí zajistit dohoda z Ženevy z minulého týdne.

„Bohužel, Rusko nedělá nic, aby situaci ve východní Ukrajině zklidnilo, a pokračuje v podpoře extremistických skupin, které tam působí,“ uvedl v rozhovoru s ČTK Deščycja. Druhým nástrojem, který by měl přispět ke zmírnění napětí, je operace ukrajinských bezpečnostních složek. „Dostali instrukce zajistit v této oblasti pořádek a vyhnout se přitom civilním obětem,“ dodal ukrajinský ministr.

Ruská armáda ve čtvrtek oznámila, že u západních hranic Ruska, tedy v sousedství Ukrajiny, zahájila nové vojenské cvičení. Kyjev je těmito manévry velmi znepokojen. „Ministerstvo zahraničí požádalo ruskou vládu, aby mu poskytla informace o smyslu tohoto vojenského cvičení. Tyto aktivity nepřispívají ke zmírnění napětí v oblasti,“ dodal Andrij Deščycja

Situace na Ukrajině eskaluje, svědčí o tom i Granátový útok nedaleko Oděsy

I další dvě strany, EU a USA, které jednaly v Ženevě, Moskvu rovněž vyzvaly, aby své vojáky stáhla. „Rusko je ale neposlouchá a chová se téměř jako teroristé,“ dodal ministr.

Pozice ukrajinské vlády je podle něj jasná - chce použít všechny možné diplomatické prostředky, aby byl konflikt na východě země urovnán mírovou cestou. „Jsme ale připraveni bojovat, postavit se Rusku, jestliže se rozhodne zasáhnout na Ukrajině,“ prohlásil šéf diplomacie. Situace se prý velmi podobá dění na Krymském poloostrově, který na začátku března Rusko anektovalo, a je podobná i ruskému střetu s Gruzií o Jižní Osetii v srpnu 2008. „Měli bychom si z toho vzít poučení a nedovolit Rusku, aby pokračovalo ve svých provokacích,“ uzavřel ukrajinský ministr zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video