Umělé slunce či vnitrozemské moře: Čína staví největší budovu světa | E15.cz

Umělé slunce či vnitrozemské moře: Čína staví největší budovu světa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Údajně největší samostatně stojící budova na světě vyrůstá v současnosti v čínském městě Čcheng-tu. S 1,7 milionu metrů čtverečních podlahové plochy je Globální centrum nového století (New Century Global Centre) dostatečně velké, aby dokázalo dvacetkrát pojmout slavnou Operu v Sydney.

Sto metrů vysoká, 500 metrů dlouhá a 400 metrů široká budova globálního centra, která se nachází ve vnitrozemí, 1000 kilometrů daleko od pobřeží, symbolizuje šíření čínského ekonomického boomu do dalších oblastí Číny mimo prosperující přímořské hospodářské oblasti.

Globální centrum, které svou velikostí třikrát přesáhne jednu z nejrozsáhlejších světových budov - americký Pentagon, se stane sídlem firemních kanceláří, konferenčních sálů, univerzitního komplexu, dvou obchodních středisek a dvou pětihvězdičkových hotelů a bude zahrnovat rovněž takové atrakce jako kino IMAX, „středomořskou vesničku“, kluziště či pirátskou loď. Zhruba 400 tisíc metrů čtverečních prostoru bude věnováno obchodům, převážně luxusních světových značek.

OBRAZEM: Největší budova světa udělá trpaslíka i z Pentagonu

Vnější fasáda je již prakticky hotová a armáda dělníků pospíchá, aby celou budovu dokončila včas před červnem 2013 Autor: profimedia.cz

Přestože 14milionové město Čcheng-tu leží tak daleko od pobřeží, je dominantním tématem stavby, navržené čínskými architekty, moře. Patrné je to již ze zvlněného tvaru proskleného gigantického komplexu, který má podle architektů připomínat mořské vlny, uvnitř pak centrum oživují fontány, obří vodní park a umělá pláž.

„Je to přímořské město vytvořené člověkem,“ říká průvodkyně Liou Sün. “(Hotel) bude mít 1000 pokojů a všechny budou s výhledem na mořské pobřeží,“ dodává.

Umělým sluncem proti smogu

Město Čcheng-tu zpravidla halí neprostupná vrstva smogu, návštěvníci se toho ale nemusejí obávat. „Vypůjčili jsme si japonskou techniku a budeme mít umělé slunce, které bude svítit 24 hodin denně a bude poskytovat příjemnou teplotu,“ vysvětluje Liou. Systém využívá specializovanou světelnou technologii, která současně slouží pro vytápění i osvětlení.

Umělá pláž o rozloze 5000 metrů čtverečních nabídne třeba raftařskou dráhu i dokonalou kopii pobřežní promenády se slunečníky a obchůdky s mořskými produkty, která pojme na 6000 lidí. Západ a východ slunce se bude zračit na mohutné obrazovce o rozměrech 150 krát 40 metrů, přirozené prostředí by měl také navozovat mořský vánek.

Vnější fasáda, tyčící se nad rovinami provincie S'-čchuan, je již prakticky hotová a armáda dělníků pospíchá, aby celou budovu dokončila včas před červnem 2013, kdy se zde má konat mezinárodní fórum pořádané americkým časopisem Fortune. Na události je očekáván i budoucí čínský prezident Si Ťin-pching, který by se zde měl setkat s šéfy největších nadnárodních společností.

Stavební boom bude pokračovat

Hned naproti Globálnímu centru nového století je plánována další nápadná stavba - středisko moderního umění navržené slavnou britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou. Zahrnovat má mimo jiné divadlo, operu a muzeum.

Město Čcheng-tu, které je metropolí provincie S'-čchuan, nehodlá ani v příštích letech polevovat ve stavebním rozvoji: místní metro se má ze stávajících dvou tras rozrůst do roku 2020 na tras deset, vzniknout má i nové letiště a obdoba amerického střediska počítačového průmyslu Silicon Valley.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video