Uprchlíky už nemáme kde ubytovat, varuje Švédsko | e15.cz

Uprchlíky už nemáme kde ubytovat, varuje Švédsko

Švédsko ještě nedávno přijalo skupinu Eritrejců, které tam na základě kvót poslala Itálie
Švédsko ještě nedávno přijalo skupinu Eritrejců, které tam na základě kvót poslala Itálie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédská vláda nemůže nově příchozím uprchlíkům zaručit, že pro ně najde ubytování. Varoval před tím švédský ministr spravedlnosti a pro migraci Morgan Johansson. Kvůli nedostatku kapacit se padesátku uprchlíků chystá vládní migrační úřad ubytovat na recepci svého sídla ve Stockholmu.

Švédský migrační úřad odhaduje, že letos do země přijde až 190 tisíc žadatelů o azyl, což je dvojnásobek oproti dosud rekordním číslům z počátku 90. let.

„Hlavním problémem dnes je, že počet žadatelů o azyl roste rychleji, než kolik můžeme zařídit ubytovacích míst,“ řekl Johansson. „Švédsko už nemůže zaručit ubytování každému, kdo přijde. Ti, kteří přicházejí, by mohli být konfrontováni se zprávami, že není kde se ubytovat,“ dodal ministr.

Úřad se už chystá tisícovky uprchlíků ubytovat ve vytápěných stanech. Někteří by mohli být posláni do míst, jako jsou lyžařská střediska nebo zábavní parky.

Švédská vláda se už obrátila na Evropskou unii s žádostí o přerozdělení části uprchlíků, kteří přišli na švédské území, mezi další země EU. Stockholm ale neupřesnil, kolik migrantů by chtěl do jiných zemí poslat.

Ministři vnitra EU v září v Bruselu většinou hlasů schválili rozhodnutí přerozdělit 160 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka mezi jednotlivé členské země. Proti kvótám hlasovaly Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se zdrželo.

„Domníváme se, že součástí tohoto systému přerozdělení by neměly být jen Řecko a Itálie, ale také Švédsko. Řekl jsem předsedovi Evropské komise (Jeanu-Claudeovi) Junckerovi a předsedovi Evropské rady (Donaldu) Tuskovi, že musejí počítat s tím, že předložíme žádost v tomto smyslu,“ uvedl už v pondělí švédský premiér Stefan Löfven.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video