USA by měly vyzbrojit Ukrajinu proti Rusku, radí poradce Obamovi | E15.cz

USA by měly vyzbrojit Ukrajinu proti Rusku, radí poradce Obamovi

USA by měly vyzbrojit Ukrajinu proti Rusku, radí poradce Obamovi
Washington (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti Tony Blinken je přesvědčen, že USA by měly uvažovat o vyzbrojení Ukrajiny proti Rusku. Jak informovala agentura AP, poradce by tak chtěl dosáhnout toho, aby si Rusko "dvakrát rozmyslelo", zda dál destabilizovat sousední zemi.

Blinken, který by se měl stát - pokud ho potvrdí Senát - náměstkem ministra zahraničí Johna Kerryho, uvedl, že Rusko velmi vážně porušuje uzavřené dohody o tom, že se nebude vměšovat do občanské války na Ukrajině.

Podle něj byl USA měly uvažovat o posílení ukrajinské armády, jakožto o poselství Moskvě. Dodávku zbraní na Ukrajinu podporuje velká část amerického Kongresu v čele s republikánským senátorem Johnem McCainem. Obamova vláda se tomu ale zatím bránila.

McCain při dnešní debatě k knihovně amerického Kongresu, která byla věnována odkazu Václava Havla, mimo jiné kritizoval reakci Spojených států a Západu na dění na Ukrajině. Západní země by podle senátora měly Kyjevu dodávat přinejmenším zbraně a podrobné zpravodajské informace.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!