USA neomezí protiruské sankce. Chtějí je naopak ještě zpřísnit | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

USA neomezí protiruské sankce. Chtějí je naopak ještě zpřísnit

ČTK

Spojené státy neusilují o omezení západních sankcí proti Rusku kvůli jeho roli ve východoukrajinském konfliktu.

Naopak by byly i pro jejich zpřísnění, sdělil ekonomický poradce amerického Bílého domu Gary Cohn. Činitel tak na summitu nejvyspělejších států skupiny G7 v italské Taormině podle agentur Reuters a AFP opravil své dřívější výroky, kdy postoj USA k sankcím zpochybnil.

"Neomezujeme naše sankce proti Rusku. Usilovali bychom případně o tvrdší postoj k Rusku. (Americký) prezident (Donald Trump) chce zachovat sankce a myslím si, že prezident dal jasně najevo, jak by Rusové mohli docílit zrušení sankcí," řekl Cohn.

Všichni proti Trumpovi. Světové velmoci chtějí na summitu G7 řešit obchod i životní prostředí

Předtím ale tvrdil, že Trump "vyhodnocuje" budoucnost amerických sankcí vůči Rusku. "V tuhle chvíli nezastáváme žádné stanovisko," řekl Cohn.

Změna v sankční politice vůči Rusku by představovala zásadní zlom v dosavadní politice Západu podporované předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Ta konec ekonomických protiopatření podmiňovala řešením situace na východní Ukrajině, kde jsou stále aktivní proruští separatisté.

Reuters připomněl, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson opakovaně upozorňoval na to, že otázka sankcí se váže na plnění minských dohod. Ty předpokládají především to, že na východě Ukrajiny ustanou boje, což se nedaří stále prosadit.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v úvodu summitu vyjádřil naději, že skupina G7 potvrdí protiruské sankce.

Trump: NATO se musí zaměřit na terorismus i migraci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!