USA neomezí protiruské sankce. Chtějí je naopak ještě zpřísnit | E15.cz

USA neomezí protiruské sankce. Chtějí je naopak ještě zpřísnit

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy neusilují o omezení západních sankcí proti Rusku kvůli jeho roli ve východoukrajinském konfliktu.

Naopak by byly i pro jejich zpřísnění, sdělil ekonomický poradce amerického Bílého domu Gary Cohn. Činitel tak na summitu nejvyspělejších států skupiny G7 v italské Taormině podle agentur Reuters a AFP opravil své dřívější výroky, kdy postoj USA k sankcím zpochybnil.

"Neomezujeme naše sankce proti Rusku. Usilovali bychom případně o tvrdší postoj k Rusku. (Americký) prezident (Donald Trump) chce zachovat sankce a myslím si, že prezident dal jasně najevo, jak by Rusové mohli docílit zrušení sankcí," řekl Cohn.

Předtím ale tvrdil, že Trump "vyhodnocuje" budoucnost amerických sankcí vůči Rusku. "V tuhle chvíli nezastáváme žádné stanovisko," řekl Cohn.

Změna v sankční politice vůči Rusku by představovala zásadní zlom v dosavadní politice Západu podporované předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Ta konec ekonomických protiopatření podmiňovala řešením situace na východní Ukrajině, kde jsou stále aktivní proruští separatisté.

Reuters připomněl, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson opakovaně upozorňoval na to, že otázka sankcí se váže na plnění minských dohod. Ty předpokládají především to, že na východě Ukrajiny ustanou boje, což se nedaří stále prosadit.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v úvodu summitu vyjádřil naději, že skupina G7 potvrdí protiruské sankce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video