USA odmítají návrh Bruselu na vznik zvláštního soudu pro investorské spory | E15.cz

USA odmítají návrh Bruselu na vznik zvláštního soudu pro investorské spory

Ilustrační foto (protesty proti Transatlantické dohodě - na snímku zpodobnění trojského koně)
Ilustrační foto (protesty proti Transatlantické dohodě - na snímku zpodobnění trojského koně)
• 
ZDROJ: greensefa via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vysoký představitel Spojených států odmítl myšlenku Evropské unie na vytvoření speciálního mezinárodního soudu, který by se zabýval řešením sporů mezi státy a zahraničními investory. Návrh představila minulý týden Evropská komise, která jménem členských států EU dojednává rozsáhlou obchodní dohodu se Spojenými státy. Speciální tribunál by podle jejích návrhů mohl lépe rozhodovat spory, které se teď řeší prostřednictvím arbitráží

Mechanismus investorských arbitráží, uváděný pod zkratkou ISDS, je nyní obvyklou součástí mezinárodních smluv. Stal se ale jedním z kritiky nejvíce odmítaných částí připravované smlouvy o volném obchodu mezi EU a USA, známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). V mnoha zemích EU panují obavy, že mechanismus umožní korporacím napadat státy kvůli jejich veřejné politice.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová minulý týden navrhla, že dlouhodobým řešením sporů mezi investory a státy by mohlo být zřízení speciálního mezinárodního soudu. Její návrh ve čtvrtek ocenili příslušní ministři členských zemí EU.

Komentář Ilony Švihlíkové:

Poradce americké ministryně obchodu Stefan Selig ale nyní během návštěvy Paříže prohlásil, že mechanismus pro řešení sporů nemá za cíl zbavovat státy jejich suverenity.

Upozornil, že tento mechanismus ve Spojených státech existuje, ale „objevilo se jen velmi málo případů a Spojené státy ostatně nikdy ve své historii proces v rámci ISDS neprohrály,“ řekl podle agentury AFP Selig, který je šéfem oddělení pro zahraniční obchod na ministerstvu obchodu USA.

Arbitrážní mechanismy podle něj obsahuje 50 dohod po celém světě. Jejich úkolem je zajišťovat „práva všech firem, až už amerických či evropských“, v zahraničí a umožnit firmám, aby investovaly po světě bez obav, že přijdou o kapitál. Kritiky, podle kterých by tyto mechanismy podkopávaly právo vlád na regulaci, jsou podle jeho názoru „jednoduše nemoudré“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video