V Abaaoudově úkrytu policie zatím nenalezla žádné útočné zbraně | e15.cz

V Abaaoudově úkrytu policie zatím nenalezla žádné útočné zbraně

Belgičtí výsadkáři
Belgičtí výsadkáři
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská policie zatím v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis, v němž se ukrýval údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, nenalezla žádné útočné zbraně. V domě poškozeném výbuchem, který při středečním policejním zásahu způsobil sebevražedný atentátník, vyšetřovatelé našli dosud jen jednu devítimilimetrovou pistoli, informoval francouzský server 20 minutes. Ve vazbě nadále zůstává muž, který dal svůj byt v Saint-Denis teroristům k dispozici.

Podle Jeana-Michela Fauvergueho, velitele zásahové jednotky, která středeční razii provedla, policisté přitom při téměř sedmihodinovém akci čelili vydatné palbě zabarikádovaných teroristů. Pařížský prokurátor uvedl, že zásahová jednotka vystřílela 5000 nábojů. Teroristé údajně na policisty házeli i granáty.

Podle serveru 20 minutes policie nyní pracuje s vyšetřovací verzí, podle které byly zbraně zničeny při výbuchu, který způsobil sebevražedný atentátník. Prohlídka domu, v němž zásah proběhl, stále pokračuje. Policisté našli mimo jiné zbytky sebevražedné vesty. V bytě v Saint-Denis ve středu zahynuly přinejmenším tři osoby. Jednou z nich byl údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud, druhou jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová. Identita třetího muže, který se odpálil, zatím není známa.

Majitel bytu zůstává ve vazbě

Ve vazbě nadále zůstává Jawad Bendaoud, majitel bytu, v němž se teroristé ukrývali. Policie ho zadržuje již šestým dnem, což je podle serveru 20 minutes ojedinělé. Běžná doba vazby činí čtyři dny, prodloužit ji lze jen v případě bezprostředně hrozícího atentátu či kvůli nutné mezinárodní právní pomoci.

Vyšetřovatelé pařížských atentátů se podle serveru 20 minutes rovněž domnívají, že ze Sýrie se do Francie vrátil islamista Fabien Clain. Právě tento muž údajně namluvil zvukovou nahrávku, na níž se organizace Islámský stát (IS) přihlásila ke spáchání teroristických útoků, jež si ve francouzské metropoli vyžádaly 130 obětí.

Clain, který byl ve Francii v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za organizování odchodů džihádistů do Iráku, má údajně vazby mimo jiné na Francouze alžírského původu Mohammeda Meraha, jenž v roce 2012 před židovskou školou v Toulouse zabil tři děti a dospělého.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes ráno oznámil, že letadlová loď Charles de Gaulle, která ve středu vyrazila z námořní základny v Toulonu, v neděli provedla ve východním Středomoří cvičení a ode dneška je připravena zapojit se do boje proti IS. Podle agentury AFP v odpoledních hodinách provedla francouzská letadla za pomoci lodě první nálety na pozice radikálů z IS v Sýrii a v Iráku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery