V Americe se zřítila část skladu radioaktivního odpadu, tisíce lidí byly evakuovány | E15.cz

V Americe se zřítila část skladu radioaktivního odpadu, tisíce lidí byly evakuovány

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V jaderném komplexu v Hanfordu na západě Spojených států se zhroutila část tunelu, ve kterém je skladován radioaktivní odpad. 

Na místě byl vyhlášen poplach, radiace ale neunikla a nikdo ze zaměstnanců neutrpěl žádné zranění, uvedlo podle agentury AP ministerstvo životního prostředí státu Washington, kde se incident stal.

Úřady se podle stanice CBS News domnívají, že část tunelu se zřítila kvůli stavebním pracím, které dělníci nad podzemním komplexem provádějí. V době neštěstí nebyli v tunelech, ve kterých jsou odstaveny vagony s radioaktivním odpadem, žádní lidé.

Bezprostředně po nehodě byla nařízena evakuace všech pracovníků v blízkém okolí, ostatní ve vzdálenějších částech areálu byli vyzváni, aby zůstali v budovách. V místě podle AP pracuje přes 9000 lidí.

Jaderné zařízení Hanford ve státě Washington je dnes národní památkou. Tamní reaktor B je prvním nukleárním reaktorem na světě, vyprodukoval plutonium pro první jaderný výbuch, který se uskutečnil ve státě Nové Mexiko 16. července 1945, a pro bombu svrženou na japonské Nagasaki 9. srpna 1945. Během studené války hanfordské reaktory produkovaly plutonium pro výrobu dalších jaderných bomb.

V současné době patří areál k nejzamořenějším v USA, likvidace odpadu se odhaduje na několik desítek let.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video