V americkém státě Oregon je legální rekreačně užívat marihuanu | E15.cz

V americkém státě Oregon je legální rekreačně užívat marihuanu

Oslavy legalizace marihuany v Denveru
Oslavy legalizace marihuany v Denveru
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obyvatelé amerického státu Oregon si od uplynulé půlnoci mohou legálně dopřát marihuanu pro rekreační účely. Vstoupil totiž v platnost zákon, který užívání a držení malého množství této lehké drogy povoluje. Marihuanu pro rekreační účely a také pěstování konopí, ze kterého se marihuana připravuje, schválili voliči v Oregonu loni v listopadu v referendu.

„Jsme nadšeni tím, že končí stíhání dospělých kvůli marihuaně. Stále jsme ale daleko od toho, kam míříme,“ prohlásil již v úterý Russ Belville z uskupení NORML, které usiluje o plošnou legalizaci.

Lidé v Oregonu starší 21 let nyní mohou beztrestně marihuanu kouřit, pěstovat čtyři rostliny konopí a tuto drogu vlastnit. Doma mohou lidé přechovávat až 227 gramů marihuany, venku u sebe mohou mít necelých 29 gramů. Nadále je zakázáno řídit pod vlivem této drogy či ji vyvážet za hranice státu, a to i do sousedního státu Washington, kde je marihuanu možné zakoupit v obchodech. V Oregonu nelze marihuanu v obchodech zatím pořídit, do příštího roku by se to ale mělo změnit, ačkoli někteří zákonodárci chtějí povolení prodeje zablokovat.

Užívání marihuany pro léčebné účely umožňuje 23 států USA společně s oblastí hlavního města. Rekreační užívání umožňují například státy Colorado, Aljaška či metropole Washington. Federální zákon nicméně marihuanu nadále označuje jako nelegální narkotikum.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video