V bojích na Ukrajině prý padlo na tisíc Rusů | E15.cz

V bojích na Ukrajině prý padlo na tisíc Rusů

Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V bojích na východu Ukrajiny přišla o život už tisícovka Rusů, mezi nimi hodně vojáků. Uvedl to Sergej Krivenko z renomované ruské nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial. "Řeč je až o tisícovce mrtvých. Možná jich bylo i víc," řekl agentuře DPA.

Krivenko je také členem prezidentské rady pro lidská práva a občanskou společnost, což je poradní orgán Vladimira Putina. Tvrdí, že ví o řadě ruských vojáků, kteří přišli o život či padli do zajetí v Donbasu na východě Ukrajiny. Počet ruských vojáků v této oblasti odhadl na 6000, zatímco ukrajinské odhady bývají bezmála dvojnásobné.

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že podporuje separatisty na východě Ukrajiny zbraněmi, municí i vojáky, ale Moskva stále tato obvinění popírá, nejvýše připouští jen ruské dobrovolníky válčící na straně separatistů.

Nicméně jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko loni řekl, po boku rebelů bojují i tisíce ruských dobrovolníků, z nichž část byli profesionální vojáci, válčili však prý o své dovolené

Devět tisíc obětí

Putin v květnu zahrnul pod státní tajemství údaje o ztrátách ozbrojených sil během speciálních operací v mírovém období. V průzkumu nezávislého sociologického střediska Levada, zveřejněném tento týden, 52 procent Rusů tvrdilo, že ruská vojska v Donbasu neválčí, ale 26 procent si myslelo opak. Zbytek se zdržel vyjádření.

Počet obětí bojů v Donbasu se podle odhadů blíží 7000. Ukrajinské ministerstvo obrany nedávno ztráty vládních sil vyčíslilo na 2300 zabitých a 270 nezvěstných, kteří nejspíše také zahynuli. Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že počet zabitých civilistů a vojáků se již blíží k 9000.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video